15 Temmuz muamması

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TSK'nın '15 Temmuz açıklamaları' kafaları iyice karıştırdı. Yapılan açıklamalar saat saat kağıda döküldüğünde ortaya cevaplanması gereken çok sayıda soru işareti çıkıyor. İşte yanıtlanmayı bekleyen sorular...

15 Temmuz muamması

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin ‘istihbarat zafiyeti’ tartışmaları sürüyor. TSK’nın açıklamasına göre; MİT darbe girişiminden yaklaşık 4 saat önce durumu Genelkurmay’a iletmiş. Hatta MİT müsteşarı komutanlarla toplantı bile yapmış.  Ancak tüm bu gelişmelerden Cumhurbaşkanı Erdoğan haberdar edilmemiş. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TSK’nın açıklamasına göre 15 Temmuz günü saat saat yaşananlar şu şekilde;

16:00 MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay’a darbe istihbaratını iletti.
16:30 MİT Müsteşar Yardımcısı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler Genelkurmay’da buluştu.
17:45 Genelkurmay Başkanı darbenin önlenmesi için emir verdi. Ancak daha sonradan emrin darbeciler yüzünden alt birliklere iletilmediği ortaya çıktı.
18:00 MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay’a geldi.
20:00 Darbeci subaylar Genelkurmay Karargahı’nı ele geçirdi.  Hulusi Akar’a darbe bildirisine imza atması için aralarında yakın çalışma arkadaşlarının da bulunduğu ekip tarafından işkence yapıldı.

20:00 Kendi ifadesine göre Cumhurbaşkanı’nın tam da bu dakikalarda darbe girişiminden haberi oldu. Genelkurmay’ı aradı ancak kimseye ulaşamadı.
22:00 Darbeciler rehin aldıkları paşaları Akıncı Hava Jet Üssü’ne götürdü.
22:00 İstanbul’da Boğaziçi Köprüsü darbecilerin eline geçirildi. Aynı dakikalarda Ankara ve İstanbul’da darbeci askerler tanklar ve askeri araçlarla sokaklara çıkmaya başladı.
23:20 Mode Deniz Klubündeki bir düğüne katılan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal darbeciler tarafından helikopterle kaçırıldı.
01:15 Cumhurbaşkanı Erdoğan Marmaris’te kaldığı otelden ayrılıp İstanbul’a doğru hareket etti.
01:30 Darbecilerin timi Marmaris’te Erdoğan’ın dakikalar önce ayrıldığı otele baskın düzenledi.

SORU İŞARETLERİ

Tüm bu açıklamalar bazı kritik sorulara da neden oldu. Yaşananların özeti şu soruları ortaya çıkardı.

-Saat 16:00’da öğrenilen darbe girişimi neden saat 20:00’a kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilmedi?
-Saat 16:00’da darbe girişiminden haberdar olan Genelkurmay Başkanı neden darbecilerin eline rehin düştü?
-Darbe istihbaratına rağmen neden kuvvet komutanları biraraya toplanmadı?
-Neden Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal İstanbul’daki bir düğüne gitti?
-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oteli çevresinde neden önlem alınmadı? Ülkenin en tepedeki isminin hayatı neden tehlikeye atıldı?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...