28 Şubat tanklarına sürgün

Ankara’daki Etimesgut Komutanlığı arazisi MİT’e devrediliyor

28 Şubat tanklarına sürgün

Emin ÖZGÖNÜL / ANKARA

Türk siyasi tarihine damga vuran 28 Şubat'ın simgesi tankların konuşlu olduğu Etimesgut Zırhlı Birlikler Komutanlığı, Polatlı'ya taşınıyor. 600 dönümlük araziye MİT için ‘üs' yapılacak.

4 Şubat 1997'de, Kara Kuvvetleri Komutanı Hikmet Köksal, Kurmay Başkanı'nı aradı ve o gün EDOK makamında oturan Korgeneral İzzettin İyigün'e tankların yürütülmesi talimatını verdirtti.

Türkiye, 4 Şubat 1997 tarihinde yeni bir güne uyandı. Ankara Sincan'dan geçen tanklar ‘Ne oluyor?' sorusuna yanıt aranmasına neden oldu. 5 Şubat'ta da dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel iktidardaki RP -DYP koalisyonunun Başbakanı Necmettin Erbakan'a uyarı mektubu gönderdi. 28 Şubat'ta toplanan ve 9 saat süren Milli Güvenlik Kurulu sonrasında alınan kararlar hükümete bildirildi, laiklik vurgusu yapıldı. 18 Haziran'da Erbakan istifasını verdi ve 19 Haziran'da hükümet kurma görevi ANAP'a verildi. Türk siyasi tarihine damgasını vuran 28 Şubat sürecinin kısa özeti böyle. Neden mi bu özeti yaptık?
Çünkü, 28 Şubat'ın simgesi tankların konuşlu olduğu Etimesgut Zırhlı Birlikler Komutanlığı, Polatlı'ya taşınıyor. Komutanlıktan boşalacak 600 dönümlük araziye ise Milli İstihbarat Teşkilatı için 400 milyon liraya ‘Uzay Üssü' gibi yerleşke yapılacak.

MİT'İN BÜTÇESİ ARTIRILDI

Bu amaçla MİT'in 2016 bütçesi geçen yıla göre yüzde 48 oranında artırılarak 1 milyar 108 milyon liradan, 1 milyar 636 milyon 803 bin TL'ye yükseltildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda benimsenen MİT'in 2016 yılı bütçesinde önemli artışlar oldu. Artışın MİT için yapımına başlanacak yeni kampüsten kaynaklandığı açıklandı. MİT yeni merkezi tamamlandığında Yenimahalle'deki Müsteşarlık binasından, Etimesgut'a taşınacak. MİT için gerçekleştirilecek kampüs inşaatı, 2016 bütçesinin “sermaye giderleri” kaleminde yer aldı. Sermaye giderleri ödeneklerinde 414 milyon TL artış yapılırken, bunun 400 milyon TL'si yeni kampüs inşaatına harcanacak.

İyigün, Zırhlı Birlikler Tümen Komutanı Erdal Ceylanoğlu'na emri iletti ve tanklar Sincan'da yürüdü.

TANKLARIN YÜRÜTÜLMESİ EMRİNİ 3 İSİM VERDİ

4 Şubat 1997'de, Kara Kuvvetleri Komutanı Hikmet Köksal, Kurmay Başkanı'nı aradı ve o gün EDOK makamında oturan Korgeneral İzzettin İyigün'e tankların yürütülmesi talimatını verdirtti. İyigün, Zırhlı Birlikler Tümen Komutanı Erdal Ceylanoğlu'na emri iletti ve tanklar Sincan'da yürüdü.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...