Sözcü Plus Giriş

3 madenci, 3 bin 300 işçi için ‘direniş çadırı’ kurdu

Soma’daki faciadan şans eseri kurtulan madenciler, iki yıldır işsiz... İzmir Kınık’ta direnişe geçen üç arkadaş, “Sadaka değil işimizi istiyoruz” dedi...

Güncellenme: 17:56, 02/06/2016
3 madenci, 3 bin 300 işçi için ‘direniş çadırı’ kurdu

Türkiye geçtiğimiz hafta Manisa Soma'da yaşanan maden faciasının ikinci yıldönümünde yaşamını yitirenleri andı. Peki geride kalanlar ne halde? Facianın ardından sağ kurtulanların çoğu sadece arkadaşlarını değil işlerini de kaybetti.

Gökmen ULU

“DİRENİŞE BEKLİYORUZ” Halil Oğuz, “Buradaki şirket, Çinli işçi bile çalıştırıyor. Mücadelemizi kazanacağız” dedi. Ali Abaydın ise “Buraya tüm arkadaşlarımızı bekliyoruz. Korkacak bir şey yok” dedi.

“DİRENİŞE BEKLİYORUZ”
Halil Oğuz, “Buradaki şirket, Çinli işçi bile çalıştırıyor. Mücadelemizi kazanacağız” dedi. Ali Abaydın ise “Buraya tüm arkadaşlarımızı bekliyoruz. Korkacak bir şey yok” dedi.

2 bin 831 madenci, cep telefonlarına gönderilen mesajla işten çıkarıldı. Tazminatlarının büyük kısmı da hâlâ verilmedi. Soma'da 3 bin, Kınık'ta 300 madencinin işsiz olduğu belirtiliyor. İzmir'in Kınık İlçesi Elmadere ve Büyükoba köylerinde ikamet eden işsiz madenciler Sefa Köken (32), Ali Abaydın (47) ve Halil Oğuz (33) ise ‘direniş' başlattı. Üç arkadaş, bir maden şirketinin işletildiği Elmadere Köyü'nün girişine çadır kurdu. 24 saat çadırda beklemekten başka işleri olmayan üç arkadaş, “Sadaka değil, iş istiyoruz” pankartı açtı.

“EVLERİMİZE EKMEK GÖTÜREMİYORUZ”

Üç madenci de 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan faciadan şans eseri kurtulduklarını anlattı. Sefa Köken hayatında ilk kez izin kullanmış, o gün kızının doğumuna gitmişti. Ali Abaydın, yer üstündeki atölyede görevli olduğu için faciadan kurtulmuştu. Halil Oğuz da sıradaki vardiyayı bekliyordu. İki yıldır işsiz olduklarını belirten Oğuz, 15, 9 ve 2 yaşlarında üç çocuğu olduğunu, evine ekmek götüremediğini söyledi. Üniversitede eğitim gören iki çocuğu olduğunu söyleyen Abaydın, bir çocuğunun da engelli olduğunu ifade etti. Bir çocuk babası Köken ise “Hakkımızı aradığımız, mücadele ettiğimiz için iki yıldan beri kimse bizi işe almıyor. İşverenler sindirme politikası izleyen hükümetin baskılarından korkuyor ama çekinmelerine gerek yok. Biz sadece çalışmak istiyoruz. Tek amacımız iş bulmak, evimize, çocuklarımıza ekmek götürmek” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:06:47,