Sözcü Plus Giriş

4 çocuk babası Mehmet İ. iş bulamayınca canına kıydı

"Özendirici" olması açısından çoğunlukla "intihar" haberlerine sozcu.com.tr'de yer vermemeye gayret ediyoruz. Ancak, bazı haberler var ki, "özendiricilik" tehlikesine karşın vermemek mümkün değil. İşte DHA muhabiri Ali Leylak'ın geçtiği bu haber de kahredici ama "mutlaka verilmeli" haberlerinden biri... Haberin kahramanı artık aramızda değil. O, sokaklarda duygularımızı sömürenlere inat el açmayan, sadece ailesi için helalinden kazanabileceği bir iş arayan biriydi.

Sozcu.com.tr
14:59 -
4 çocuk babası Mehmet İ. iş bulamayınca canına kıydı

Dört çocuk babasıydı Mehmet İ… 43 (yazı ile kırk üç) yaşındaydı ve düzenli bir işi olmamıştı hiç. Çaresizlikten viraneye dönmüş ailesini de aldı üç beş parça eşyayla, kalktı Şanlıurfa’nın Viranşehri’nden bir umut Bursa’ya geldi.

İş, aş bulabilecekti. Ailecek başlarını sokacak bir ev kiraladılar. Başladı kapı kapı dolaşmaya. Ne iş olsa yapardı. Evdekiler her akşam babalarını bekliyor ve hep, “Biliyoruz, bu sefer buldu bir iş” diyorlardı yüreklerindeki umutla.

ÇOCUKLARININ GÖZLERİNE BAKAMIYORDU

Ancak, her akşam başı önde dönüyordu babaları eve. Her akşam yaşanan bu kırıklık, sabah yeni bir umutla yataktan kaldırıyordu onları. İnsanca bir içgüdüyle pes etmiyorlardı.
Olmuyordu, bulamıyordu bir iş. Çocuklarının ışığı sönen gözlerine bakamıyor, eşinin sessizliğinde adeta boğuluyordu Mehmet İ. 43 yaşındaydı ve ailesine bir gün olsun gün gösteremiyordu…

Bir ay… Üç ay… Ağır ağır, sanki bıçakla yüreklerine yokluğu çizdi zaman.

Ve dün. Yine iş aramış, kapı kapı dolaşmıştı Mehmet İ. Yine bulamamıştı bir iş. Her akşam olduğu gibi eve doğru yola çıktı ayakları geri geri giderek. Evde kimse yoktu, bir yere gitmişlerdi eşi çocukları…

DÜN EVDE KİMSE YOKTU VE O TEK BAŞINAYDI

Hüzün eksik olmayan kimsesiz evine girdi. Belki de uzun süredir kirasını bile ödeyemediği o sessiz eve. Kafasından bin türlü şey geçiyordu. Sonra da hep, “Dört çocuk, buralara sürüklediğin bir eş… Ne yaparlar ardından” diyordu. Yine aynı şeyleri söyledi kendine. Başını ellerinin arasına aldı, düşündü. Olmuyordu ama, olmayacaktı…
Sonra aniden kalktı ayağa. Yaptı aylardır kendine engel olduğu şeyi.

Bu kalabalıklar içindeki yalnızlıklarında çocuklarını ve eşini yalnız daha da yalnız bırakarak gitti.

SONUÇ MU?

Dört çocuğu ve onları bir arada tutmaya çalışan anneleri, Mehmet İ.’nin cansız bedenini de alarak memleketlerine döndüler.

Son güncelleme: 15:16 21.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more