Sözcü Plus Giriş

528 çocuk, mahkum anneleriyle cezaevinde

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 528 çocuğun bakacak kimseleri olmadığı için cezaevlerindeki mahkum anneleri ile birlikte kaldıklarını açıkladı. Çocuklar 0-6 yaş arasında bulunuyor. TBMM’ye bu konuda önerge veren CHP milletvekili Onursal Adıgüzel ise, “Bu çocuklardan kaçının kreş imkânından yararlandığını bilmiyoruz. Çocukların gelişim ve eğitim hakkı önündeki engeller nasıl giderilecek?” diye sordu.

Başak KAYA
Güncellenme: 13:18, 27/09/2016
528 çocuk, mahkum anneleriyle cezaevinde

Bakan Bozdağ önergeye verdiği yanıtta, 10 Haziran 2016 tarihi itibariyle cezaevlerinde annesi ile birlikte kalan çocuk sayısının 528 olduğunu belirtti. Bozdağ, cezaevlerinde anneleri ile birlikte kalan engelli çocuk sayısına ilişkin soru yanıtsız bıraktı ve 0-6 yaş çocuğu olan kadınlara özgü denetimli serbestlik ile ilgili bir çalışmanın bulunmadığını kaydetti.

Soru önergesine verilen cevabı eleştiren Adıgüzel, “Cezaevlerinde anneleri ile birlikte kalan çocukların ihtiyaçlarının tespiti için gerekli bilgiler paylaşılmıyor. Bu çocuklardan kaçının kreş imkânından yararlandığını bilmiyoruz. Çocukların gelişim ve eğitim hakkı önündeki engeller nasıl giderilecek? Bu sorular da yanıtsız” dedi.

“BAKANLIK POYRAZ ALI'DEN HABERSİZ”

OHAL sonrası Zeynep Bakır'ın adlı tutuklunun Silivri'ye nakledilmesi ve annesi ile birlikte Bakırköy Cezaevi'nde kalan Poyraz Ali'nin de babasının yanına gönderilmesine dikkat çeken Adıgüzel, “Bakanlık gönderdiği cevapta, Poyraz Ali'nin 2014 tarihinden bu yana bir özel eğitim merkezinde eğitim aldığı ve Mayıs 2014'ten bu yana Kuruma bağlı kreşten yararlandığını ifade ediyor. Poyraz Ali için cezaevinde eğitim ve rehabilitasyon ortamı yaratıldı. Ancak 4,5 yaşındaki Poyraz Ali annesinden uzakta. Bakanlık bunu bilmiyor mu ” diye konuştu.