Sözcü Plus Giriş

SAMSUN'da bir alışveriş merkezi tarafından düzenlenen ve yüzlerce öğrencinin yaptığı 6 bin 972 origami, 'En Büyük Origami Turna Kuşu Sergisi' ile Dünya Çocuk Rekorları kitabına girdi.
Samsun'da büyük başarı elde edildi. Piazza Alışveriş Merkezi tarafından düzenlenen ve toplam 7 okuldan yüzlerce öğrenci origami yöntemi ile 1-15 Haziran tarihleri arasında 6 bin 972 turna kuşu görüntüsü hazırladı. Rekor denemesi olan bu origami sergisi, 'Dünya Çocuk Rekorları Kitabı'na girmeye hak kazandı. Çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, çocuklara mutluluk getirmeyi amaçlayan 1 Haziran Dünya Çocuk Günü etkinlikleri kapsamında başlattığı origami rekor denemesine, Doğa Koleji, Sınav Koleji, Ezgililer Koleji, Hasköy İlköğretim Okulu, İstiklal İlköğretim Okulu, Kutlukent Şehit Uğur Birinci İlköğretim Okulu, Kutlukent 80'nci Yıl İlköğretim Okulu ve Yeni Doğuş Anadolu Lisesi’nden öğrenciler katıldı. 
Çocukların el işi kağıtlarından, dergi sayfalarından ve geri dönüşümlü kağıtlardan yaptıkları binlerce turna kuşu temalı origamiler, 15 Haziran'da açılan 'En Büyük Origami Turna Kuşu Sergisi'nde yer aldı. Geri dönüşümlü kağıtlarla yapılan origamilerle, çocuklarda geri dönüşüm bilincinin gelişmesine katkıda bulunulurken, nesli tükenmekte olan turna kuşlarına da dikkat çekildi. Piazza Alışveriş Merkezi Müdürü Ufuk Toydemir, "Bu rekor denemesi sürecinde 3 hedefimiz vardı. Çocukların geri dönüşüm malzemeleriyle sanat eseri üretmeleri, nesli tükenen 'Turna Kuşu'na dikkat çekmek ve çocuklarda ekip ruhu bilincini oluşturmak. Ayrıca Türkiye ile tarihi bağları olan Japonya ile kültür köprüsü kurmak. Hedeflerimizin hepsine ulaştık. Dünya Çocuk Rekorları Kitabına girmemizi sağlayan, rekoru Samsun’a getiren çocuklarımıza, öğretmenlerimize, velilerimize ve herkese çok teşekkür ederim. 26 Haziran'a kadar alışveriş merkezimiz içerisinde çocuklarımızın kendi elleri ile yaptıkları turna kuşlarını görebilirsiniz" dedi.
Dünya Çocuk Rekorları, Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı Prof.Dr.Orhan Kural da, "Nesli tükenen turna kuşlarına dikkat çekmesiyle çevre, Japon kültürünün tanıtımına ve el ürünü eserler üretmesiyle kültür, birlikte hareket edilmesiyle sosyalleşme hedefleriyle çocuklarda çok güzel farkındalıklar yarattı. Rekoru tescil etmekten gurur duyuyorum. Ben de, herkesi bu üç boyutlu sergiyi gezmeye davet ediyorum" diye konuştu.

DHA