Sözcü Plus Giriş

ABD Suriye ordusunu bombaladı: 83 ölü

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Deyr Ez-zur’da Esad rejimine ait bir askeri üssü vurduğunu, hava harekatında 83 kişinin öldüğünü açıkladı.

22:58 -
ABD Suriye ordusunu bombaladı: 83 ölü

Suriye'de sağlanmış olan ateşkes günlerinde ABD destekli Koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırısında, Amerikan askeri kaynaklarına göre IŞİD hedefi zannedildiği belirtilen 83 Suriye askeri öldürüldü.

Saldırının ardından bölgede IŞİD'e de hedef olan Suriye rejimi, bu saldırının ABD'nin IŞİD'e desteğinin kanıtı olduğunu savundu.,

Suriye'nin doğusunda IŞİD karşıtı koalisyon taraf düzenlenen hava saldırısında, terör örgütü IŞİD'e mensup oldukları zannedilen Suriye rejim güçleri bombalandı.

ABD ordusundan yapılan açıklamada, saldırı öncesi Rus ordusuyla da durumun müzakere edilmiş olduğu kaydedildi. Açıklamada, “Hedef alanın personel ve araçların Suriye ordusuna ait olması ihtimali Rus yetkililer tarafından bildirildiğinde, hava taarruzu derhal durduruldu” denildi.

Sputnik Haber Ajansı, bu saldırıda 62 askerin Deir Ez-zor Havalimanı yakınlarında öldürüldüğünü, Rus ordusundan Tümgeneral Igor Konashenkov'un, iki F-16 ve iki A-10 jetiyle dört hava taarruzu yapıldığını ifade ettiğini aktardı. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü ise ölü sayısının 83 olduğunu ve en az 120 askerin yaralandığını açıkladı.

RUSYA, BM GÜVENLİK KONSEYİNİ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Amerikan askeri merkezi komutası CENTCOM, “Suriye, çok sayıda askeri gücün ve milisin birbirine yakın bulunduğu, karmaşık bir durumda. Ancak koalisyon güçleri, kasıtlı olarak Suriye askeri birimlerini vurmaz” açıklaması yaptı.

Rus savunma Bakanlığı sözcüsü ise, hava saldırısı sırasında kendileriyle koordineli çalışmayan ABD'yi suçladı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni bu saldırıları görüşmek üzere acil olarak toplanmaya çağırdı.

Son güncelleme: 09:30 18.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more