ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Rojava'da Rakka operasyonunu konuşmuş

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Rojava'da Rakka operasyonunu konuşmuş

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Rojava'da Rakka operasyonunu konuşmuş

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel'in Suriye'nin Rojava bölgesinde Kobani'yi ziyaret ederek PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin de içinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri (DSG) yetkilileri ile görüştüğü belirtildi. Görüşmede, IŞİD'in merkezi Rakka'ya düzenlenecek operasyonun ele alındığı ifade edilirken DSG komutanlarından Dijwar Xebat, General Votel'in Rakka operasyonuna başlamaları durumunda kendilerine gerekli desteği vereceklerini söylediği belirtildi.
Amerika'dan bugüne kadar Suriye'nin Rojava bölgesine gerçekleştirilmiş en üst ziyaret olarak değerlendirilen ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel'in ziyareti ile ilgili detaylar ve ortaya çıktı. Suriye'deki Kürt sitelerinde yer alan haberlere göre, General Joseph Votel 10 ABD'li gazeteci eşliğinde, 2 Helikopter ile önce Kobani, ardından Cizre kantonunda geçti. Ziyarette, General Votel'in YPG'nin de içinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri (DSG) yetkilileri ile görüştüğü belirtilirken, görüşmedede özellikle IŞİD'in merkezi Rakka'ya düzenlenecek operasyonun ana gündem maddesi olduğu ifade edildi. ABD'li General Joseph Votel ile görüşmede yer alan Demokratik Suriye Güçleri (DSG) komutanlarından Dijwar Xebat, ziyarette Rakka'ya gerçekleştirilmesi planlanan Rakka operasyonun da konuşulduğunu söyledi. Xebat, şöyle dedi:
"Görüşmede bir çok konu görüşüldü. General Joseph de gerekli olan neyse yapacaklarını ve Rojava'ya da gerekli yardımları sunacaklarını belirtti. Her iki tarafta gerçekleşen görüşmede askeri ilişkilerini daha da güçlendireceği kararına vardı. General Votel, Rakka operasyonuna başlanması durumunda ellerinden gelen desteği kendilerine sunacağını da söyledi."

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...