ABD'deki uçak kazasında ölen Ataberk gözyaşlarıyla uğurlandı

ABD'deki uçak kazasında ölen Ataberk gözyaşlarıyla uğurlandı

ABD'deki uçak kazasında ölen Ataberk gözyaşlarıyla uğurlandı

EĞİTİM için gittiği ABD'nin Arizona Eyaleti'nde uçak kazasında ölen 18 yaşında Ataberk Besler, ailesinin yaşadığı Çanakkale'de son yolculuğuna uğurlandı.
Tekirdağ Belediyesi Anadolu Öğretmen Lisesi 12'inci sınıf öğrencisi Ataberk Besler, Youth Exchange and Study Programs (YES) değişim programıyla bir yıl önce ABD'ye gitti. Ataberk Besler geçen 17 Mayıs'ta, Arizona Eyaleti'nde meydana gelen uçak kazasında öldü. Besler için Çanakkale Nedime Hanım Kız Meslek Lisesi Salonu'nda anma töreni düzenlendi. Öncesinde baba Tutku Besler ve anne Dilek Besler, taziyeleri kabul etti. Haziran ayında Türkiye'ye dönüş yapması beklenirken ölüm haberi gelen Besler için düzenlenen törende, duygusal anlar yaşandı; gözyaşları aktı. Besler'in anne ve babasının yanı sıra kardeşi Atahan Besler, yakınları, Tekirdağ'dan gelen öğretmenleri ve sınıf arkadaşları törene katıldı.
ANNEDEN DUYGUSAL KONUŞMA
Törende konuşan öğretmen annesi Dilek Besler, hem çocuğunu anlattı, hem gözyaşı döktü. Anne Dilek Besler, "İlk kez anladım karşılıksız sevginin gerçekten var olabildiğini. Evladının canı yanarsa dururmuş hayat. İnsan yavrusunu uyurken bile özleyebilirmiş. En güzel kokuymuş evlat kokusu. En büyük aşkmış evlat. Öyle bir güzel evlat oldun ki bana her gün şükretme sebebimdin. Varlığın bütün dertlerimin dermanıydı. Gülüşün neşem, bakışın ışığımdı. Seninle geçirdiğim her gün birbirinden güzel, birbirinden özeldi. Dertlerimi dinledin sırdaşım oldun. Yol gösterdim, rehberin oldun. Her zaman arkamdaki dağım oldun. Her şeyinle gururum oldun" dedi.
TEK HEDEFİ, EĞİTİMİNİ ORADA TAMAMLAYABİLMEKTİ
Gelibolu Orduevi Müdürü'yken emekli olan Albay baba Tutku Besler ise, oğluyla son bir aydır her gün her gece saatlerce konuştuğunu belirterek, "Söylediği tek bir şey vardı. 'Baba sen kendine düşeni, hazırlıklarını ekonomik olarak yaptın. Ben burada okurum. Yok yapamadın, ben yine burada kalacağım bir şekilde. Gerekirse kaçak kalacağım, zaten burada kaçaklara bir şey yapmıyorlar.' Aynen öyleydi, orada kalacaktı. Kaldı belki yavrum ama, belki biraz tarzı yanlış kaldı. Ben burada çok mutluydum ve istediklerimin hepsini yaptım diyordu. Tek hedefi, eğitimini orada tamamlayabilmekti. Ataberk çok farklı bir çocuktu. Planları, hedefleri vardı. Hepsini planlamıştı ama maalesef ömrü buna yetmedi" dedi.
Öğretmenleri ve öğrencileri yaptıkları konuşmalarla Ataberk Besler'i anlatıp, salondakileri duygulandırdı. Besler'in çocukluktan bugüne larından oluşan slayt gösterisi sunulurken, salondakiler gözyaşı döktü. Anma töreninde Ataberk Besler için anı köşesi açıldı. Konan anı defterine Ataberk için duygu dolu son sözler yazıldı. Ayrıca, Ataberk'in çok sevdiği şeker ve sakızların içinde bulunduğu keseler konuklara dağıtıldı.
Daha sonra Ataberk Besler'in cenazesi Çanakkale Devlet Hastanesi morgundan alınıp, ailesinin evine götürüldü. Burada dua edilip, helallik alınmasının ardından cenaze öğlen vakti TOKİ Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından şehir mezarlığında toprağa verildi. Cenaze namazına ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter de katıldı. Aileye başsağlığı diledi. Anne Dilek Besler de cenaze namazında eşi ve küçük oğlunun yanında saf tuttu.
KAZA NASIL OLMUŞTU
Kaza geçen salı günü meydana gelmiş, hobi uçağı olarak kullanılan 1942 model İkinci Dünya Savaşı döneminden kalma AT-6 tipi tek motorlu uçak, kalkıştan kısa süre sonra Mesa kentinde düşmüş, sağ kanat gövdeden ayrılmış, alev topuna dönen uçaktaki pilot ve Ataberk Besler yaşamlarını yitirmişti.

 

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...