ABD’li bakandan ‘Irak’ın egemenliği’ vurgusu

ABD Savunma Bakanı Ash Carter, Ankara'da "Irak'ın egemenliğine dikkat" mesajı verdi.

ABD’li bakandan ‘Irak’ın egemenliği’ vurgusu

ABD Savunma Bakanı Ash Carter Ankara’ya yaptığı kritik ziyarette, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’la biraraya geldi. Carter, IŞİD’le mücadele konusunda ABD ile Türkiye arasında “IŞİD’le mücadele konusunda görüş ayrılığı olsa da, iki ülkenin prensiplerde aynı tarafta olduğunu” vurguladı.  Ancak Carter “Irak’ın egemenliğine saygının” da bu prensiplerden biri olduğunu vurguladı.

“TÜRKİYE IŞİD’E KARŞI OPERASYONLARA KATILMASINI İSTERİZ AMA…”

Carter’ın Ankara temaslarında; Fırat Kalkanı operasyonu ve Suriye’nin durumu, Musul operasyonu ve sadece IŞİD’le değil, bölgedeki tüm terör örgütleriyle mücadele”  olmak üzere üç temel konu üzerinde duruldu.

“DABIK İÇİN TEŞEKKÜR, MUSUL İÇİN DİPLOMATİK UYARI”

Edinilen bilgiye göre, Carter temaslarında TSK desteğiyle Özgür Suriye Ordusu’nun Suriye’de sürdürdüğü, Cerablus ve IŞİD’in sembolik değere sahip Dabık’ın alındığı Fırat Kalkanı operasyonundan övgüyle bahsetti. Ancak Musul operasyonu konuşulurken, Amerikalı Bakan’dan “Irak’ın egemenlik haklarına saygı” mesajı geldi. Carter, Türkiye’nin IŞİD’le mücadele alanındaki operasyonlara katılmasını istediklerini söyleyerek, “IŞİD’e karşı operasyonlara Türkiye’nin de katılmasını istiyoruz. IŞİD’le mücadele konusunda görüş ayrılığımız olsa da, prensiplerde aynı taraftayız” dedi. Ancak “Irak’ın egemenliğine saygının” da bu prensiplerden biri olduğunu vurguladı.

FOTO:İHA - Carter'a mevkiidaşı Fikri Işık, 15 Temmuz gecesi bombalanan Meclis'i de gezdirdi.

FOTO:İHA – Carter’a mevkiidaşı Fikri Işık, 15 Temmuz gecesi bombalanan Meclis’i de gezdirdi.

SINIR GÜVENLİĞİ

Carter’ın gündemindeki konulardan biri de sınır güvenliği oldu. Amerikalı Bakan, Türkiye’nin sınır güvenliğine büyük önem verdiklerini, Türkiye’nin geçişleri önlemekte son dönemdeki başarısından övgüyle bahsetti.  Türk tarafı ise, Fırat Kalkanı operasyonu ile fiil bir “güvenli bölge” oluşturulduğunu Amerikalı bakana anlattı.

“MENBİÇ’TE PYD İSTEMİYORUZ…”

Türk tarafı ise masaya, IŞİD dışında Suriye’de YPG/PYD ile mücadelenin önemini getirdi. Amerikalı Bakan’a, “Münbiç’teki PYD güçlerinin söz verildiği gibi Fırat’ın doğusuna çekilmesini istiyoruz. Terör örgütlerinin sözlerine güvenilmez. Yarın ne yapacakları belli olmaz” mesajı verildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...