ABD’liler FETÖ’cü darbe konusunda artık daha net

Genelkurmay eski Başkanı Başbuğ Amerika’da kaldığı 1 hafta boyunca konferanslar verdi. Gülen dosyasının mahkemeye iletilmesi gerektiğini anlattı

ABD’liler FETÖ’cü darbe konusunda artık daha net

Aytunç ERKİN

Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, geçen pazar günü bir dizi konferanslara katılmak için gittiği Amerika'da büyük ilgi gördü. Amerikan Milli Savunma Üniversitesi'ni ziyaret ettiklerini ifade eden Başbuğ, “Burada çok yararlı tartışmalar oldu. Bizde kurulan Milli Savunma Üniversitesi'yle Amerika'daki üniversiteyi mukayase ettik” dedi.

TRUMP'IN EKİBİ DE TAKİP ETMİŞ

Genelkurmay eski Başkanı, Washington'daki Ulusal Basın Kulübü'nde yaptığı konuşmaya ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın ekibinden isimlerin de katıldığını söyledi ve şöyle devam etti: “Katılım çok yüksekti. Ağırlıklı olarak 15 Temmuz öncesi ve sonrasını konuştuk. Suriye ve Irak'taki gelişmeleri masaya yatırdık. Özellikle 15 Temmuz olayını merak ediyorlar. Şunu gördüm: FETÖ'cü darbe teşebbüsü konusunda fazla tereddüt kalmamış. O geceyle ilgili ABD'de üretilen bazı komplo teorilerinin etkisi çok azalmış. Washington Post, Washington Times gibi gazetelere röportaj verdim.. Türkiye'nin Suriye ve Irak'a yönelik politikalarını, ABD'nin yeni yönetiminin nasıl bir politika izleyeceğini konuştuk. Röportajlar gazetelerde yer aldı.”

DEVRİMCİ ATATÜRK'Ü ANLATTI

Başbuğ, perşembe akşamı New York'taki Kolombiya Üniversitesi Arnold Saltzman Savaş ve Barış Çalışmaları Enstitüsü'nde düzenlenen “Dönüştürücü Bir Liderin İnanılmaz Hikayesi: Mustafa Kemal Atatürk” başlıklı konferansının da çok önemli olduğunu kaydetti ve şöyle konuştu: “Atatürk'ün devrimci niteliklerini, çöken bir imparatorluğun küllerinden nasıl ulus devlet kurduğunu ABD'lilere anlattık.

10basbugyeni20cm

Çok sayıda isim katıldı. Ancak katılanların üçte birinin yabancı olması daha önemliydi. Onlar da Atatük'ü anlamaya çalışıyor.” İlker Başbuğ, temasları sırasında finans merkezi Wall Street'teki göndere Türk Bayrağı çekti ardından da Kore Şehitleri Anıtı'nı ziyaret etti. Başbuğ sözlerini şöyle tamamladı: “15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Fetullah Gülen'in olaylardaki rolünü konuştuk ve Amerikan yönetimine Türkiye'nin Gülen'in iadesi için yolladığı dosyaları mahkemeye iletmesi çağrısı yaptık.

“2005'teki kararları anlasaydık 2016'da darbe girişimi olmazdı”

İlker Başbuğ, Amerika'da katıldığı konferanslarda şu vurguları yaptı: “Fetullah Gülen, 2005'te Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından mahkum edilen bir adam. Tabii, o zaman bu karar daha Yargıtay'ın önüne gitmemişti. Gerekçeli kararda şunu söylüyor: Laik devlet yapısını değiştirerek yerine din kurallarına dayalı devlet kurmak amacıyla. DGM bence çok doğru tespit etmiş. Bunun için ne yapmışlar? Devam ediyor karar: Yasadışı örgüt kurup bu amaç doğrultusunda hareket etmiştir. 2005'te DGM aslında bugünü görmüş, 2016'da ne olacağını görmüş. Daha nasıl net ve açık ifade edilir! İşte o zaman insan sormadan edemiyor. DGM'nin 2005'teki bu kararını dikkate alsaydık, oradan hareket etseydik, acaba Türkiye bu trajik olayı (darbe teşebbüsü) yaşar mıydı? Yaşamazdı.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...