Açlık grevindeki HDP heyetinden açıklama

HDP`li vekiller, Cizre`de bir apartmanın bodrumundaki yaralı ve cenazelerin ambulansla alınması için başlattıkları açlık grevine ilişkin açıklama yaptı.

Açlık grevindeki HDP heyetinden açıklama

 Açlık grevindeki heyet tarafından yapılan açıklamada Cizre`deki bu kişilerle ilgili dün saat 14.00`ten itibaren irtibatın kesildiği belirtilerek hükümet eleştirildi.
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Urfa Milletvekili Osman Baydemir, yazılı bir açıklama yaparak Cizre`de bir apartmanın bodrum katında bulunduğu belirtilen yaralılarla dün saat 14.00`ten itibaren irtibatlarının koptuğunu açıkladı. Tüm girişimlerinin sonuçsuz kaldığını vurgulayan açlık grevindeki heyet, açıklamasında şunları kaydetti:
“Dokuz gündür Cizre`deki vahşet bodrumunda hastaneye nakledilmeyi bekleyen, aralarında yaralı ve cenazelerin bulunduğu yurttaşlarımızın durumu ile ilgili heyetimizin yürüttüğü açlık grevi ve bu vahşetin son bulması için yapılan görüşmelerimiz sürmektedir. Mahsur kalan yaralı yurttaşlarımıza yönelik saldırının ardından, kendileriyle dün saat 14.00`dan itibaren irtibatımız tümden kopmuştur. Bir yaşam koridoru açılması ve yaralılar ile cenazelerin hastaneye nakledilmesi için Hükümet ve devlet yetkilileri nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuştur. Bu kapsamda Cizre`ye hareket eden SES ve TTB üyelerinden oluşan 14 kişilik tam teçhizatlı sağlık ekibinin Cizre`de gerekli çalışmaları yürütmesi ile ilgili tüm girişimlerimize rağmen sağlık ekibi Cizre`ye varmadan, İdil ilçesi girişinde hiçbir yasal dayanak olmaksızın, keyfi bir şekilde engellenmiştir. Yine İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile Cizre`de hazır bulunan belediyeye ve Sağlık Bakanlığı`na bağlı ambulans ve sağlık ekiplerinin olay mahalline intikal etmesi girişimleri de `güvenlik gerekçesi`yle ret edilmiştir.”

“AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE DELEGASYONU BÜYÜKELÇİSİYLE GÖRÜŞME YAPMIŞTIR”


Bugün saat 14.30`da Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilciliği ile acil bir görüşme yapıldığı ve Cizre başta olmak üzere sokağa çıkma yasağının bulunduğu yerlere heyetlerin gönderilmesi yönündeki isteklern iletildiği belirtilen açıklamada, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi ve beraberindeki heyetle de görüşme yapıldığı kaydedildi.  Bu konuda Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi başta olmak üzere yetkili tüm kurulların daha etkin açıklamalar ve girişimlerde bulunması istenildiği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:
DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...