Adana’da ‘darbe tatbikatı

ADANA'da olası bir ikinci darbe girişimine karşı, polis şehirde alarm durumuna geçirildi.

Adana’da ‘darbe tatbikatı

ADANA’da olası bir ikinci darbe girişimine karşı, polis şehirde alarm durumuna geçirildi. Bütün personelini yarım saat içerisinde göreve çağıran Adana Emniyet Müdürlüğü, askeri birliklerin giriş ve çıkışları ile kritik noktaları kontrol altına aldı. Yaklaşık 2.5 saat sonra yapılan anonsla, personelin tekrar normale dönmesi talimatı verildi.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/ PDY) 15 Temmuz’da yaptığı darbe girişimi, Adana Emniyet Müdürlüğü’nün çalışması sonucunda önlenmişti. Emniyet Müdürlüğü’nün haber merkezi, 23.00 sıralarında “Merkezden İstasyonlarımıza, Sayın Emniyet Müdürümüzün emirlerini iletiriyorum, bütün birim amirleri görevleri başında olacak. 15 Temmuz’da görev alındığı gibi istirahatli olanlar dahil, tüm birimler göreve gelecek. Kritik noktalarda görev yapanlar, uzun namlulu silahları ve çelik yelekli olarak görev yapacak” anonsunu yaptı.

Anons üzerine, Adana Emniyet Müdürlüğü’nün kadrosunda bulunan 7 bin polis, göreve geldi. Emniyet Müdürlüğü’nde toplanan polislere, çelik yelek ve uzun namlulu silahlar dağıtıldı. Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı zırhlı araçlar ve TOMA’lar, Adana Valiliği, Emniyet Müdürlüğü, Adana Havalimanı, Kürkçüler Cezaevi, askeri birlikler ve kritik noktalar önünde önlem aldı.
15 Temmuz’da yaşanan darbe teşebbüsüne destek veren Tuğgeneral Bekir Ercan Van’ın görev yaptığı 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’na da 5 TOMA ile gelen polisler, ikinci bir emre kadar giriş ve çıkışlarıın yasaklandığını duyurdu. Üste çalışan persolen mesaiye başlamadan evlerine dönerken, lojmanda kalan vatandaşlar da içeriye alınmadı. Hilton ve Shareton otellerinin de giriş çıkışları polis ekiplerince kapatıldı.

Yaklaşık 2.5 saat sonra Emniyet Haber Merkezi’nden, evlerinden göreve çağrılan personelin normale dönmesi talimatı verildi.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...