Adana'da Temsa'nın elektrikli otobüsü tanıtıldı

Adana'da Temsa'nın elektrikli otobüsü tanıtıldı

Adana'da Temsa'nın elektrikli otobüsü tanıtıldı

TÜRKİYE'nin önde gelen otobüs ve midibüs üreticilerinden Temsa Global Sanayi ve Ticaret A.Ş., yeni elektrikli otobüsü 'MD9 electriCITY'yi Adana'daki fabrikasında tanıttı. Toplam 63 yolcu kapasiteli, bir şarjla 230 kilometre yol alabilen yüzde 50 oranında yerli ilk elektrikli otobüs, Adana Büyükşehir Belediyesi'ne teslim edildi.
Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, Sabancı Holding Sanayi Grubu Başkanı Mehmet Pekarun ve Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, yeni otobüsün tanıtımı için basın toplantısı düzenledi. Sabancı Holding'e bağlı işletmelerin yöneticileri, otomotiv sektörü temsilcileri ve gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda konuşan Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, yeni elektrikli otobüsleri 'MD9 electriCITY'nin enerji tüketimi, çevreye duyarlılık ve verimlilik özellikleriyle öne çıktığını belirtti. Türk mühendislerince geliştirilen yeni otobüsün Türkiye'nin yanı sıra ABD ve Avrupa'ya da ihraç edilebileceğini aktaran Kurtul, "Temsa, bugün Avrupa'daki güçlü konumuna ek olarak ABD'deki pozisyonunu daha da güçlendirdi. Adana'da Türk mühendislerimiz tarafından geliştirilen yenilikçi ve konforlu Temsa marka araçlarımız dünya pazarlarına sunuluyor. Bugün araçlarımızı 66 farklı ülkeye ihraç ediyoruz" dedi.
ASELSAN İLE YÜZDE 100 YERLİ OTOBÜS ÇALIŞMASI VAR
Sabancı Holding Sanayi Grubu Başkanı Mehmet Pekarun ise, "Bu otobüsümüzün yanı sıra Aselsan ile çalışmalarını yürüttüğümüz yüzde 100 yerli elektrikli otobüsümüzü de Haziran ayında tanıtmayı planlıyoruz. Yeni ürün geliştirme hızımızı hiç kesmeden üretim ve satış rekorlarını kırmaya, dünya pazarlarında büyümeye devam edeceğiz" diye konuştu. Katılımcılara yeni otobüsü tanıtan Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik de, şunları kaydetti:
"Değişen teknolojiyle araştırma ve geliştirme çalışmaları, ekonomik, çevreci ve daha sessiz otobüslerin üretimini mümkün kılıyor. Yaklaşık 2 yıldır üzerinde titizlikle çalıştığımız, bileşen yerleşimi, araç dinamiği ve tüm yazılımı Temsa tarafından yapılan yeni otobüsümüz sektörde fark yaratacak. Dizel bir yakıt tüketen araçta hareketli 300 parça varken, elektrikli araçta bu sayı 5'e düşüyor. Fosil yakıt yerine sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan elektrikle çalışması nedeniyle çevre dostu olan elektrikli otobüs, sessiz olmasıyla şehirlerdeki gürültü kirliliğinin azaltılmasına da büyük katkı sağlayacak. Enerji tüketimi, çevreye duyarlılık ve verimlilik özellikleriyle öne çıkan otobüsümüz, duraklarda kısa şarjlar yapılarak 230 kilometrelik güzergahını tamamlayabiliyor. Yeni modelimiz, 3 kapısı sayesinde hızlı yolcu indirme ve bindirme olanağı sağlayan, 63 yolcu kapasiteli, çevreci, sessiz, ekonomik ve verimli bir şehir içi otobüsü. 200 kilowat saatlik bataryası var, 6 saatte şarj edilebiliyor. Bir dizel aracın günlük yakıt maliyeti 365 lira iken, elektrikli otobüste bu maliyet 100 liraya düşüyor. Yine dizel üründe yıllık masraf, yakıt, yağ ve vergilerle birlikte 137 bin lirayken elektrikli otobüste bu maliyet 36 bin lira seviyesine geriliyor. Daha ucuz maliyet olan gece elektriği kullanırsa bu rakam 21 bin liraya kadar da geriliyor. Araç maliyetleri elbette çok önemli ama elektrikli otobüslerin çevreye parayla ölçülemeyecek oranda katkılar sağlayacağını söyleyebiliriz. Şimdilik yüzde 50 oranında yerli olan otobüsümüz, 2020'de tamamen yerli bir üretim olacak. Uluslararası fuarlarda da tanıtılacak otobüsümüz ABD ve Avrupa'ya da ihraç edilecek."
Tanıtım toplantısının ardından fabrikadaki banttan indirilen otobüs alkışlarla karşılandı. Burada konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Hüseyin Sözlü, ilk üretilen elektrikli otobüsü teslim aldı. Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, otobüsün maket modelini Sözlü'ye hediye etti. Törene katılanlar otobüse binip test etti.

DHA