Adana’daki yurt faciasının ayrıntıları

Faciada yaşamını yitiren 4 öğrenciyle yaralı kurtulan 3 öğrencinin ilkokuldan beri arkadaş oldukları ortaya çıktı. Faciada yaşamını yitiren Nurgül Pertlek, Bahçenur Baş, Sümeyye Yetim ve Sevim Köylü ile yaralı kurtulan Yasemin Kara ile Emine Pertlek'ten geriye ilkokul yıllarında birlikte çekilmiş fotoğrafları kaldı.

Adana’daki yurt faciasının ayrıntıları

Olay dün akşam saat 19.30 sıralarında meydana geldi. Sinanpaşa Mahallesi'ndeki üç katlı binanın giriş katında bulunan elektrik panosundan çıktığı tahmin edilen yangında, panonun hemen altında bulunan bir kanepe yanmaya başladı. Alevler hızla yukarı katlara ulaştı. 34 öğrencinin bulunduğu yurtta bir grup öğrenci koşarak dışarı çıktı, bazı öğrenciler birinci ve ikinci katın pencerelerinden atlayarak kurtuldu. Bu arada lambrilerle kaplı olan çatı katında alevler daha yükseldi. Aladağ Belediyesi ile Büyükşehir belediyesi İtfaiye ekipleri olay yerine gelerek müdahale etti ancak ahşap çatı alevlere dayanamayarak çöktü. Çöken çatının altında kalan kız öğrencilerden 12'si yanarak can verdi.

KİMLİK TEŞHİS ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Adana'nın Aladağ ilçesinde Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu'nda çıkan yangında hayatını kaybeden bir öğretmen ile 11 kız öğrencinin kimlik tespitlerinin yapılması için cesetlerden DNA örnekleri alındı. Ailelerinden alınan kan örnekleri ile birlikte alınan numuneler İstanbul'a gönderildi. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, yangın merdiveninde kilit bulunmadığını, yangın merdiven girişindeki tül perdenin sapa sağlam durduğunu söyledi. Olayla ilgili yurt müdürü Cumali Genç ile birlikte bir bekçi, bir hizmetli ve 5 eğitmen olmak üzere toplam 8 kişi gözaltına alındı.

FOTO:SÖZCÜ - Faciada yaşamını yitiren 4 öğrenciyle yaralı kurtulan 3 öğrencinin ilkokuldan beri arkadaş oldukları ortaya çıktı. Faciada yaşamını yitiren Nurgül Pertlek, Bahçenur Baş, Sümeyye Yetim ve Sevim Köylü ile yaralı kurtulan Yasemin Kara ile Emine Pertlek'ten geriye ilkokul yıllarında birlikte çekilmiş fotoğrafları kaldı.

FOTO:SÖZCÜ – Faciada yaşamını yitiren 4 öğrenciyle yaralı kurtulan 3 öğrencinin ilkokuldan beri arkadaş oldukları ortaya çıktı. Faciada yaşamını yitiren Nurgül Pertlek, Bahçenur Baş, Sümeyye Yetim ve Sevim Köylü ile yaralı kurtulan Yasemin Kara ile Emine Pertlek’ten geriye ilkokul yıllarında birlikte çekilmiş fotoğrafları kaldı.

YARALI ÖĞRENCİLER

Gülsüm Çelik (görevli) , Gülcan Bagir, Nefise Sarıkaya, Hafize Sultan Deniz, Zeynep Sevde Deniz, Zeynep Sena Özkan, Yasemin Kara, Emine Pertlek, Sema Karataş, Seda Topbaş, Şule Altun, Fatma Zehra Altun, Ayşe Genç (sivil), Elif Deniz (sivil) Sümeyye Tanrıverdi (görevli), Veysel Dede (sivil)
Merve Mete (görevli), Rabia İnce, Nurcan Yılmaz, Neslihan Aydoğdu, Fadime Yetim, Büşra Güneş, Abdi Fersak, Emin Alakaş

HAYATINI KAYBEDENLER

Sare Betül Genç (sivil), Fatma Canatan (görevli),  Sema Nur Aydoğdu, Gamze Bağır, Bahtınur Baş, Nurgül Pertlek, Tuğba Aydoğdu, Sümeyye Yetim, Cennet Karataş, Sevim Köylü, İlknur Maden, Zehra Avcı

7 KİŞİNİN TEŞHİSİ YAPILDI

Öte yandan ölenlerle ilgili yapılan otopsi çalışması ise devam ediyor, 7’sinin teşhisi yapıldı, 5 kişi için DNA sonucu bekleniyor. Eğitmen Fatma Canatan’ın cenazesinin Mersin’in Çamlıyayla İlçesi’nde toprağa verileceği bildirildi.

İLGİLİ HABERCenazeler DNA testinden sonra teslim edilecekCenazeler DNA testinden sonra teslim edilecek

YANIT BEKLEYEN SORULAR
Adana Aladağ’da 12 kişinin ölümüne yol açan kız yurdu yangınında cevap bekleyen sorular bulunuyor. Cevap verilmesi istenen sorular şöyle sıralanıyor:

* Yangın saat kaçta çıktı, itfaiyeye ilk bilgi kim tarafından saat kaçta verildi? Orman İdaresi ve Belediye itfaiyeleri saat kaçta intikal etti? İtfaiye iddia edildiği gibi 1.5 dakikada intikal ettiyse atlayan öğrenciler için branda açıldı mı?

* Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, yangın merdiveni kapısının kilitli olduğunu söylemişti. Spekülasyonlar saatlerce sürdüğü halde yetkililer neden ‘kilitli olmadığı’ açıklamasını 12 saat geciktirerek açıkladı?

* Özel yurtlar yönetmeliği 25. maddesinde öngörülen ‘nöbetçi yönetici’ o anda binada var mıydı? * Aynı yönetmeliğin öngördüğü yılda 2 kez mülki amirlik denetimlerinden biri Haziran’da yapılmış. 2016’nın bitmesine bir ay kaldığı halde ikinci denetim neden gecikti?

* Yurtta yangın tüpü var mıydı? Çoğu küçük yaştaki çocuklara yangın tüpü eğitimi verildi mi, kullanabildiler mi?

* Yurt sahibi derneğin yöneticileri neden ortaya çıkmıyor?

* Yurt Müdürü Cumali Genç’in yangında ölen 4 yaşındaki kızı Sare Betül Genç neden bu yurtta bulunuyordu?

* Yurt binasında elektrik sayacı çalışması ehliyetli bir firma tarafından mı, ne zaman yapıldı? (DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...