Sözcü Plus Giriş

Adli, idari terör saldırısı soruşturmaları Meclis gündeminde

Adli, idari terör saldırısı soruşturmaları Meclis gündeminde

Güncellenme: 13:28, 23/03/2016
Adli, idari terör saldırısı soruşturmaları Meclis gündeminde

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, Suruç, İstanbul ve Ankara'da gerçekleştirilen 6 farklı terör saldırısına yönelik açılan adli ve idari soruşturmalarının akıbetine yönelik İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi sundu. Ekici, İçişleri Bakanı Ala'ya, "20 Temmuz 2015 Suruç, 12 Ocak 2016 İstanbul Sultanahmet, 17 Şubat 2016 Ankara Merasim Sokak, 13 Mart 2016 Ankara Kızılay, 19 Mart 2016 İstanbul İstiklal Caddesi'nde canlı bomba ve patlayıcı düzenek yerleştirilmiş araçlarla gerçekleştirilen terör eylemlerinin ardından idari bir soruşturma gerçekleştirilmiş midir?" diye sordu.

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, Suruç, İstanbul ve Ankara'da gerçekleştirilen 6 farklı terör saldırısına yönelik açılan adli ve idari soruşturmalarının akıbetine yönelik İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi sundu. Akif Ekici önergesinde, "Ülkemizde son 8 aylık süre zarfında, canlı bomba ve patlayıcı düzenek yerleştirilmiş araçlarla Suruç, İstanbul ve Ankara'da gerçekleştirilen 6 farklı terör saldırısında 220'den fazla sivil hayatını kaybetmiştir. Saldırıların akabinde bir yandan adli soruşturmalar başlatılırken, diğer yandan da bu saldırılardan bazıları için istihbarat ve güvenlik önlemleri konusunda zafiyet olup olmadığı, ilgili kamu görevlilerinin görevlerini yerine getirip getirmediği konularında idari soruşturmaların başlatıldığı bilinmektedir. Ancak bugüne dek kamuoyuna, bu soruşturmaların nasıl sonuçlandığına dair herhangi bir bilgi yansımamıştır" ifadelerini kullandı.

"TERÖR EYLEMLERİNİN ARDINDAN İDARİ BİR SORUŞTURMA GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ MİDİR?"

Akif Ekici'nin İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye sunduğu soru önergesi şu şekilde: "20 Temmuz 2015 Suruç, 12 Ocak 2016 İstanbul Sultanahmet, 17 Şubat 2016 Ankara Merasim Sokak, 13 Mart 2016 Ankara Kızılay, 19 Mart 2016 İstanbul İstiklal Caddesi'nde canlı bomba ve patlayıcı düzenek yerleştirilmiş araçlarla gerçekleştirilen terör eylemlerinin ardından idari bir soruşturma gerçekleştirilmiş midir? Bu eylemlere ilişkin idari bir soruşturma yapıldıysa, istihbarat ve güvenlik önlemleri konusunda bir zafiyet tespit edilmiş midir? Güvenlik zafiyeti tespit edilmiş ise hangi kamu görevlileri hakkında hangi idari işlem yapılmıştır? Ankara Garı önünde 10 Ekim günü yaşanan canlı bomba saldırısının ardından, istihbarat ve güvenlik zafiyeti iddialarına ilişkin bir idari soruşturma başlatılmıştır. Bakanlığınız, soruşturma heyetinin de teklifi üzerine, soruşturmanın sağlıklı yürütülebilmesi için Ankara İl Emniyet Müdürü, İstihbarat Şube Müdürü ve Güvenlik Şube Müdürü görevlerinden uzaklaştırmıştır. Bahse konu soruşturmanın sonunda, saldırıya ilişkin idari bir kusur tespit edilmiş midir? Tespit edildiyse, hangi kamu görevlisi hakkında hangi idari ve adli yaptırım uygulanmıştır?"

 

DHA