Adliyenin sınavı adliyelik oldu

Mülakat sınavındaki skandal soruları ve torpil iddialarına konu olan Adli ve İdari Yargıda Yazı İşleri Müdürlüğü Sınavı “adliyelik” oldu

Adliyenin sınavı adliyelik oldu

ASUMAN ARANCA/ANKARA

Yazılı sınavda başarılı oldukları halde mülakatla elenen birçok müdür adayı, Bölge İdare Mahkemelerine başvurarak, sözlü sınavın iptalini istedi. Dava dilekçelerinde ayrıca mülakat sınavı öngören 2 ayrı yönetmeliğin ilgili maddelerinin de iptali istendi.

Foto: SÖZCÜ – Adli ve İdari Yargıda Yazı İşleri Müdürlüğü Sınavı “adliyelik” oldu.

Yazılı sınavda en yüksek notu alanların mülakatta elenerek bazı kişilere torpil yapıldığı iddiaları ortaya atıldı. Bazı adaylar da konuyu yargıya taşıdı. Bir çok müdür adayı, bulundukları illerdeki bölge idare mahkemelerine başvurarak, elenmelerine neden olan sözlü sınav ile bu sınava dayanılarak yapılan atamaların iptalini istedi.

YÖNETMELİKLER İPTAL EDİLSİN

Dava dilekçelerinde ayrıca sınava yasal dayanak olan “Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği” ile “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik'in” ilgili maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali talep edildi. Mülakat sınavının kamera ile kayda alınmadığı ifade edilen dilekçelerde, Facebook’ta sınava giren personeller tarafından kurulan bir grup sayfasında, bazı kişilerin mülakat sorularını cevaplayamadıklarına ilişkin beyanları olmasına karşın, bu kişilerin 95 mülakat puanı alarak atamalarının yapıldığı ifade edildi.

Dilekçelerde, bazı adaylara “Başkomutanımız kimdir?” bazı adaylara ise “Kaloriferi kullanan ilk medeniyet hangisidir?” gibi zorluk derecesi arasında uçurum olan sorular yöneltildiği belirtilerek, 100 soruluk yazılı sınavdan yüksek puan alan adayların sözlü sınavla elenmelerinin eşitlik ilkelerine aykırı olduğu vurgulandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...