Sözcü Plus Giriş

Affet beni, darbe emrini Gülen verdi

FETÖ’cü darbe girişimi sonrasında firar eden Kurmay Albay İlhami Polat’ın tahliye edilen hakim eşi Suzan Polat itirafçı oldu. Hakim Polat, albay eşinin ‘cemaat abileriyle’ sık sık görüştüğünü anlattı

Asuman ARANCA
Güncellenme: 10:57, 22/10/2016
Affet beni, darbe emrini Gülen verdi

FETÖ'cü darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral İzzet Çetingöz'ü rehin alan firari Kurmay Başkanı Albay İlhami Polat'ın hakim eşi Suzan Polat itirafçı oldu. Tutuklu bulunan ancak etkin pişmanlıktan yararlanarak tahliye edilen Suzan Polat, Kurmay Başkanı olan eşi İlhami Polat'ın FETÖ'cü olduğunu söyledi. Hakim Suzan Polat, ifadesinde şunları söyledi:

EŞİMLE FETÖ TANIŞTIRDI

Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra, bir arkadaşımın arkadaşı olan FETÖ'cü Emine A. aracılığıyla eşim İlhami Polat ile tanıştım. Doğubayazıt'ta üsteğmendi.

Kendisi cemaatle ilgili bana hiçbir şeyden bahsetmiyordu. Namaz kılarken veya oruç tutarken kendisini görmedim.

ABİLERLE GÖRÜŞME

Tekirdağ Çerkezköy'e atandığında kurmay yüzbaşı idi. Burada düzenli olarak abi dediği kişilerle görüşmeye giderdi. Telefonu da kapatırdı. Daha sonra Genelkurmay'a tayini çıktı. Ben de Yargıtay'a geçtim. Orada, cemaatçi olduğunu bildiğim Fatma B.Ö. beni yemeğe davet etti ve ‘Yargıdaki cemaate dahil olmak istiyorsan, maaşının belli bir oranını bize vermen gerekiyor' dedi. Kabul etmedim.

DIŞARIDA ALKOL ALIRDI

Doğubayazıt'ta çalıştığımız süre zarfında eşimin görüştüğü ve cemaatçi olduğunu bildiğim H.A. vardı. Iğdır'da abilere gidip, sivillerle görüşüyordu. Görüşmelerin içeriği ile ilgili hiç konuşmazdı. Eşim, üstlerinin olduğu resmi toplantılarda alkol alırdı ama evde içmezdi. Daha sonra Kara Harp Okulu Kurmay Başkanlığı'na atandı.
14kadinhakim15cm

İlhami'nin sivil bir abisi vardı, onunla bir evde görüşüyordu. Beni de götürürse evin hanımı Büşra ile oturur sohbet ederdim. Kendisi CEPA AVM yanında bir yurtta çalıştığını, Melek İpek'i tanıdığını söylüyordu.

YEMEK YERKEN İKİ KİŞİ GELDİ

Eşimi en son 16 Temmuz sabahı gördüm. 15 Temmuz'da öğlen eve gittiğimde İlhami evdeydi. Yemek yerken 2 kişi geldi. Bunlarla görüştüler yarım saat sonra da hep beraber ayrıldılar. Heyecanlı ve tedirgindi. Ancak bana böyle bir olaydan bahsetmedi. Eşimi 16 Temmuz sabahı gördüğümde de bana ‘kendisini affetmemi, emrin büyük yerden olduğunu, Fetullah Gülen'in emir verdiğini' söyledi. Evden ayrıldı.

Yayınlanma Tarihi:05:49,