Afgan gencin ölümünden sorumlu tutulan 2 polisin davasına devam edildi

Afgan gencin ölümünden sorumlu tutulan 2 polisin davasına devam edildi

Afgan gencin ölümünden sorumlu tutulan 2 polisin davasına devam edildi

Murat ÇAĞLARVAN, (DHA) – VAN Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi Geri Gönderme Merkezi`nde polis dayağına maruz kaldığı öne sürülen Afgan, 17 yaşındaki Lütfullah Tacik`in ölümüne ilişkin 2 polisin yargılandığı davaya devam edildi. `Görevi kötüye kullanmak` ve `Ölüme sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama` suçlarından yargılanan polis memuru H.Ö.Ö .ile S.O. suçsuz olduklarını savunarak beraatlerini istedi.
Iğdır`ın Aralık İlçesi`nde 16 Mayıs`ta jandarma tarafından yapılan operasyonda yakalandıktan sonra ülkelerine gönderilmek üzere Van Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi Geri Gönderme Merkezi`ne getirilen ve Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi`ne götürülen Tacik, rahatsızlanarak yoğun bakım ünitesine kaldırılırken 31 Mayıs 2014`te öldü. Van Cumhuriyet Başsavcılığı ise, Tacik`in dövülerek öldürüldüğü iddiası üzerine başlattığı soruşturma ardından hazırladığı iddianamede, polis memurlarından S.O.`nun `Ölüme sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama`, H.Ö.Ö.`nün de `Görevi kötüye kullanma` suçundan cezalandırılmasını istedi.
Afganistan vatandaşı Lütfullah Tacik`in ölümü olayı ile ilgili Van 2`nci Ağır Ceza Mahkemesi`nde görülen davaya bugün devam edildi. Duruşmaya, `Görevi kötüye kullanmak` suçlarından tutuksuz yargılanan polis memuru H.Ö.Ö. ile tarafların avukatları katıldı. `Ölüme sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama` suçlarından S.O. ise görev yaptığı ilde SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı.
Sanık S.O., ifadesinde, olayın yaşandığı gün hayatını kaybeden Tacik ve 6 kişiyi yaş tespitleri ile bulaşıcı hastalıkların olup olmadığını belirlenmesi için hastaneye götürdüğünü söyledi. S.O., 5 kişinin işlemlerinin ardından araca döndüğü Tacik`in rahatsızlandığını ve sağlık görevlilerinin yardımıyla acil servise götürdüğünü belirterek, "Tacik`le hiçbir diyalogum olmadı. Yaşının tespit konusunda da görevim bulunmamaktadır. Tokat attığım yönündeki iddialar doğru değil. Hastalığıyla ilgili bilgim de yoktu" dedi. Diğer polis memuru H.Ö.Ö. de savunmasından iddiaların aksine Lütfullah Tacik`e vurmadığını belirterek hakkında beraat kararı verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, avukatların savunmalarının ardından duruşmayı 10 Mart`a erteledi.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...