Sözcü Plus Giriş

Afyonkarahisar şehidini uğurladı (2)

Afyonkarahisar şehidini uğurladı (2)

Güncellenme: 18:14, 25/02/2016
Afyonkarahisar şehidini uğurladı (2)

ŞEHİDİN CENAZESİ TÜRK BAYRAKLARIYLA KARŞILANDI
Sur`da şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Hakan Kaçar`ın cenazesi, Diyarbakır`daki törenin ardından askeri uçakla Afyonkarahisar Askeri Havalimanı`na getirildi. Buradan karayoluyla Hocalar İlçesi`ne bağlı Çalca Köyü`ne getirilen şehidin cenazesi çevre il ve ilçelerden gelen kalabalık bir grup tarafından dev Türk bayrağıyla karşılandı. `Şehidim hakkını helal et bize`, `Şehitler ölmez vatan bölünmez` şeklinde sloganlar atan grup PKK aleyhinde de sloganlar attı. Çocuklar da bayraklarla şehidi bekledi.
BAKAN TAZİYEDE BULUNDU
Cenaze töreni öncesi şehidin yakınlarının yanına gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dedesi Muhsin Özdumlupınar ile görüştü. Dede Özdumlupınar`a devletin her zaman yanlarında olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, teröristlerin gereken cevabı alacağını söyledi. Daha sonra köylülere başsağlığı dileyen Bakan Eroğlu, şehidin kız kardeşleri ve teyzesinin yanına gitti.
Şehidin teyzelerinden biri Bakan Eroğlu`na, şehit haberi geldiğinde balkonda olduğunu, ateşi yüreğinde hissettiğini anlattı. Hayatın pamuk ipliğine bağlı olduğunu kaydeden Bakan Eroğlu ise terörün bitirilmesini isteyen şehit yakınlarına, terörü bitirmekte kararlı olduklarını, sonuna kadar mücadele edileceğini belirtti. Bakan Eroğlu daha sonra ikindi namazı için camiye geçti.
`BURASI SİYASET YERİ DEĞİL`
Bu sırada başsağlığı için taziye çadırına gelen CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal`a bir vatandaş HDP milletvekillerinin teröre destek verdiğini, neden dokunulmazlıklarının kaldırılıp, yargılanmadıklarını sordu. CHP Milletvekili Köksal, "Dokunulmazlığın kaldırılması için sadece CHP olarak biz dilekçe verdik. AKP biliyorsunuz buna yanaşmıyor. Çoğunluk şu an onlarda. İktidar partisi onlar. Yanaşmıyorlar. Bizim bu konuda biliyorsunuz sayısal çoğunluğumuz yetmiyor. Biz razıyız, herhangi bir yaramız yok, alnımız ak, başımız dik dedik. Ama AKP buna yanaşmıyor" diye konuştu. Bu sırada vatandaşlardan biri "Bana görev verin ben öldüreyim gerekirse" derken, CHP Milletvekili Köksal, "Kendi çocukları paralı askerlik yapar. Fakir fukaranın çocukları şehit olurken taziyede bulunuyorlar. Ama bakın şehit cenazeleri hep gariban evlerinden çıkıyor. Yoksul çocuklar bunlar. 3 sene boyunca Türk Silahlı Kuvvetleri`ne dokunmayın, valilere, kaymakamlara operasyon yapmayın denildi. 3 sene ABD`nin lafıyla onların müttefiki olduğu için orada güçlenmesine vesile oldular. Benim genel başkanım uyardı" dediği sırada vatandaşlardan biri Köksal`ın sözünü keserek, "Burası siyaset yeri değil hanımefendi" diye tepki gösterdi. Bunun üzerine Köksal oradan ayrıldı.
YAKLAŞIK 5 BİN KİŞİ KATILDI
Şehidin cenazesi baba evinde helallik alındıktan sonra köy meydanına getirildi. Buradaki cenaze törenine Bakan Veysel Eroğlu, Ak Parti Milletvekilleri Ali Özkaya ve Hatice Özkal, CHP Milletvekili Burcu Köksal, MHP Milletvekili Mehmet Parsak, Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ile yaklaşık 5 bin kişi katıldı.
`AĞABEY SEN AĞLAYANLARI SEVMEZDİN, AĞLAMAYACAĞIM`
Cenaze namazı öncesi şehidin yakınları Türk bayraklı tabuta sarılıp ağlarken, kız kardeşi Necla Daşlı, "Ağabey sen ağlayanları sevmezdin. Ağlamayacağım" diyerek tabutunu okşadı. Şehidin ablası Güldöndü Kaçar ise uzun süre kapanarak ağladığı tabutu sık sık öptü. Şehidin eşi Elif Kaçar, güçlükle ayakta dururken, helallik alınması sonrası fenalaştı. Elif Kaçar, 112 ekipleri ambulansına götürüldü. Baba Yunus Kaçar ise cenaze sırasında metanetli duruşuyla dikkati çekti.
DHA