Sözcü Plus Giriş

Ahmet Türk hakkında 18 yıl hapis istemiyle dava açıldı

Ahmet Türk hakkında 18 yıl hapis istemiyle dava açıldı

Güncellenme: 17:30, 28/01/2016
Ahmet Türk hakkında 18 yıl hapis istemiyle dava açıldı

Felat BOZARSLAN DİYARBAKIR, (DHA) – MARDİN Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk hakkında `Terör örgütüne üye olmak`, `Terör örgütü propagandası yapmak` ve `Gösteri ve yürüyüşler kanununa muhalefet` suçlarından 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı`nca Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk hakkında 2014 yılında başlatılan soruşturma tamamlandı. Soruşturmayı yürüten savcının hazırladığı iddianamede, Ahmet Türk`in `Terör örgütüne üye olmak`, `Terör örgütü propagandası yapmak` ve `Gösteri ve yürüyüşler kanununa muhalefet` suçlarından 7.5 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. İddianame 4`üncü Ağır Ceza Mahkemesi`nce kabul edilirken, Türk`ün yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacağı belirtildi.
SUÇ TARİHİ 2012 VE ÖNCESİ
İddianamede PKK`nın geçmişten bu güne kadar olan yapılanmalarını ayrıntılı olarak anlatan savcı, suç tarihinin 18 Mart 2012 ve öncesi olduğunu belirtti. İddianamede Hatip Dicle`nin evinde yapılan aramada ele geçirilen `Basına duyuru` başlıklı bir yazıdan söz edildi. 7 Haziran seçimlerinde AK Parti`den milletvekili adayı olan Fazıl Hüsnü Erdem`in adının yazıldığı `basına duyuru` başlıklı metin ile ilgili olarak iddianamede şu ifadeler yer aldı:
"Bu dokümandan 25-26 Temmuz 2009 tarihinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sümer Park Resepsiyon Salonunda KCK PKK terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan`ın talimatları doğrultusunda kurulan Demokratik Toplum Kongresi çalıştayının yapılacağı, şüphelinin de bu çalıştaya katılacak şahıslar arasında isminin yer aldığı anlaşılmıştır." 
DHA