Sözcü Plus Giriş

AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, sokağa çıkma yasağının uygulandığı şehir ve ilçelerde devam eden operasyonlarda askerin tek bir bina dahi yıkmadığını belirterek, “Çaydanlıkların içine varıncaya kadar tuzaklayan Türkiye Cumhuriyeti askeri değildir. Sivillere onlara zarar gelmesin diye süreç bu kadar uzun sürdü. Yoksa tankınız ve tüfeğinizle girdiğiniz zaman, çok rahat 2 gün içinde oradaki problemi çözersiniz" dedi.
Ak Parti Antalya il başkanlığında her 15 günde bir düzenlenecek değerlendirme toplantılarının ilki Antalya Milletvekili Enç, İl Başkanı Rıza Sümer, İl Kadın Kolları Başkanı Esra Özkoç ve il başkan yardımcılarının katılımıyla yapıldı.
Toplantıda Enç, sokağa çıkma yasağının uygulandığı şehir ve ilçelerde devletin tek bir binayı dahi yıkmadığını söyledi, “Çaydanlıkların içine varıncaya kadar tuzaklayan Türkiye Cumhuriyeti askeri değildir" dedi. Askerin bölgede sivil can kaybı yaşanmaması için olanca dikkati sarf ettiğini dile getiren Enç, “Sivilleri oradan çıkartıp, onlara zarar gelmesin diye süreç bu kadar uzun sürdü. Yoksa tankınız ve tüfeğinizle girdiğiniz zaman çok rahat 2 gün içinde oradaki problemi çözersiniz. Bizim derdimiz terör örgütü mensubuyla onun için bu kadar uzun sürüyor" diye konuştu.
'BÖLGE HALKIYLA SORUN YOK'
Benzer operasyonların 15 yıl öncesinde yapılmış olması halinde bölge insanın vereceği tepkinin daha farklı olacağını ancak bugün Diyarbakır Sur'da HDP'lilerin esnaf tarafından protesto edildiğini aktaran Enç, şöyle konuştu:
“15 yıl önce bu ülkede 'Ben Kürdüm' demek suç nedeniydi. Herkes etnik kimliğini, dini kimliğini saklıyordu. Bu demokratikleşme ve özgürleşme AK Parti ile birlikte geldi. Bölge halkının devletiyle bir problemi yok. PKK taşeron bir örgüttür. Başka ülkelerin, siyasi yapıların maşası şeklindedir. Birilerinin Türkiye üzerinden oynamak istediği oyunların baş aktörüdür. Çözüm süreci noktasında dirayetli durmasaydık bölge halkıyla problem yaşıyor olabilirdik ama yaşamıyoruz. Masaymış, onlarmış, bunlarmış onlar geçti."
FELAKET TELLALLIĞI YAPIYORLAR
Ak Parti'nin 6 ay içinde 3'üncü hükümeti kurarken terör de dahil olmak üzere birçok sorunla mücadele ettiğini dile getiren Enç, bu ortamda muhalefet partilerinin felaket tellallığını çok iyi yaptığını iddia etti. Enç, “Bunlara göre Türkiye öldü bitti, yandı kül oldu. Neden, işlerine öyle geliyor. Ne yapmak gerekiyor diye sorduğumda da cevapları yok" diye konuştu.
KRİZ NARALARINI DUYUYORDUK
Türkiye'nin, haklı olduğu bir konuda, Rusya'yla yaşadığı sorun nedeniyle Antalya'da başta turizm sektörü olmak üzere bağlantılı diğer sektörlerin etkilendiğini belirten Enç, “Dünyada sıkışmış bir piyasa var. İnsanlar tatile giderken 2 kere 3 kere düşünüyorlar. Buna sadece Antalya'nın problemi olarak bakmıyorum. 2014 yılından beri sıkışmış ekonominin yavaş yavaş 'Krize doğu geliyoruz' naralarını duyuyorduk" sözleriyle değerlendirmelerine devam etti.
Antalya'nın Türkiye'nin sektördeki yatak kapasitesinin yüzde 48'ini barındırdığını ve 36 bin çalışanıyla 35 milyar dolarlık ihracat girdisi sağladığını aktaran Gökçen Özdoğan Enç, “Biz etkilendik mi? Kesinlikle etkilendik. 'Etkilenmedik. Güllük gülistanlık, şahane' demiyorum. Diyememem de. Böyle bir hakkım da yok. Ancak bizim temel farkımız biz gerçeği görerek siyaset üretiyoruz. Hikayeler, sanrılar üzerine siyaset üretmiyoruz" dedi.
Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer ise turizm sektörünün daha önce de onlarca krizle karşı karşıya kaldığını ancak ilk defa bir paket açıklandığını söyledi. Ancak her şeyi devletten beklemenin de normal olmayacağını belirten Sümer, iş adamları ve yatırımcıların da bu ortamda sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more