Sözcü Plus Giriş

Ak Partili Ensarioğlu: Sur için Cizre algısı oluşturulmaya çalışılıyor

Ak Partili Ensarioğlu: Sur için Cizre algısı oluşturulmaya çalışılıyor

Güncellenme: 11:12, 24/02/2016
Ak Partili Ensarioğlu: Sur için Cizre algısı oluşturulmaya çalışılıyor

Ferit ASLAN DİYARBAKIR, (DHA) – AK Parti Diyarbakır Milletvekili ve MKYK üyesi Galip Ensarioğlu, operasyonun devam ettiği Sur ilçesinde bulunan sivillerin tahliyesi ile ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, "Hem Valilik, hem STK`lar ile sürekli görüşme halindeyiz. Orada bulunan siviller istedikleri saatte istedikleri yerde güvenli bir şekilde çıkmaları için her türlü önlem alınmaktadır. Sosyal medyada Sur ile ilgili Cizre algısı yaratılmak isteniyor, bu doğru değil" dedi. Valilikten yapılan açıklamada da Sur`dan çıkmak isteyenler için güvenlik güçlerinin bugün 15.30 – 17.00 saatleri arasında gerekli her türlü kolaylık sağlayacağı vurgulandı.
Diyarbakır merkez Sur ilçesinin 6 Mahallesinde bulunan hendek ve barikatların kaldırılması için 2 Aralık 2015 tarihinde başlatılan sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar devam ederken, çatışmaların yoğun olduğu mahallelerde kalan sivillerin tahliyesi için görüşmeler sürüyor. HDP`li milletvekilleri, Belediye başkanı ve sivil toplum kuruluşlarının Valilik ile temasları devam ederken; Ak Parti Diyarbakır Milletvekili ve MKYK üyesi Galip Ensarioğlu, sivillerin tahliyesi için kendisinin de süreci takip ettiğini söyledi.
SİVİLLERİN GÜVENLİ TAHLİYELERİ SAĞLANIR
Ensarioğlu, sosyal medya üzerinde Sur için Cizre algısı oluşturulmaya çalışıldığını ve bunun doğru olmadığını belirterek, "Sur`u tanıyorlar bilir. Sur`da bodrum katları yoktur. Sur`da bulunan siviller, karanlık olmadan istedikleri zaman dilimi içerisinde istedikleri sokak ve mahalleden gerekli tedbirler alınarak çıkabilirler. Bu konuda bir sıkıntı yoktur. Valilik ile sürekli görüşme halindeyiz, kim hangi sivile nerede temas kurduysa bunu ilgililere iletsin ve orada güvenli bir şekilde tahliyeleri sağlanabilir" dedi.
100 SİVİL İLE 30 PKK`LI KALDI
Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, güvenlik birimlerinin tespitine göre Sur`da çatışmanın yaşandığı mahallelerde aralarında çocuklarında bulunduğu yaklaşık 100 sivil ile 30 kadar PKK`lının bulunduğunu da belirterek, "Sivillerin oradan çıkmasını engellemeye dönek bir çalışma var. Geçenlerde irtibat kurulan 6 sivil güvenli bir şekilde oradan tahliye oldu. Ama orada bulunan sivillerin zarar görmemesi için her türlü önlem alınacaktır ve oradan tahliye edilmeleri için sivil toplum örgütü temsilcileri ile görüşmelerimiz sürüyor. Teslim olmak isteyen örgüt mensupları da orada aynı şekilde çıkarılacaktır" dedi.
VALİLİK: BÖLGEDEN TAHLİYE İÇİN HER TÜRLÜ KOYALLIK SAĞLANACAKTIR
Diyarbakır Valiliğinden dün akşam saatlerinde yapılan yazılı açıklamada, çatışmaların yaşandığı Sur İlçesi`nden çıkmak isteyenlere kolaylık sağlanacağı belirtilerek, şöyle denildi:
DHA