Sözcü Plus Giriş

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, dokunulmazlıkların kaldırılmasının 376 oyla kabul edilmesinin ardından yaptığı değerlendirmede, CHP'ye yüklendi. Turan, "CHP sadece 20 vekiliyle beraber 'Bu konu millete gitmesin' diye oy vermiştir. CHP'nin 100'den fazla milletvekilinin HDP gibi hayır oyu verdiğini üzülerek gördük. Ana muhalefetin keşke AK Parti ve MHP ile birlikte 'Evet' oyu verdiğini görseydik, 450'den fazla oyla dokunulmazlıklar kalkmış olsaydı" dedi.
AK Partili Turan, Genel Kurul'un kapanmasının ardından basın açıklaması yaptı. Turan, dokunulmazlıkların kaldırılasına ilişkin teklifin kabul edilmesiyle milletin beklentisinin karşılandığını söyleyerek, şöyle konuştu:
"Milletvekillerine teşekkür ediyorum. Eğer bugün 376 oy alınmasaydı referandum başta olmak üzere değişik süreçler gündeme gelecektir. Ancak 90 yıllık Mustafa Kemal'in partisinin geldiği yer HDP'nin kötü bir taklidi. İlk tur oylamalarda sadece 'hayır' diyerek süreci değiştiren , sadece 20 vekiliyle beraber sadece bu konu millete gitmesin diye oy vermiştir. CHP'nin 20 vekili evet oyu vermekle beraber 100'den fazla vekilini HDP gibi hayır oyu verdiğini üzülerek gördük. Keşke bu sonuç 450'lerle ifade etseydi. Ana muhalefetin MHP ve AK Parti ile beraber evet oyu verdiği görseydik 450'den fazla oyla dokunulmazlıklar kalkmış olsaydı."
'PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞIYLA YOLUMUZA DEVAM ETMEK İSTERİZ'
AK Parti Grup Başkanvekili Turan, 'Referandum tamamen gündemden çıkmış mıdır? İktidar partisi için Haziran takvimi partili cumhurbaşkanlığı şeklinde mi işleyecek?' sorusuna şu yanıtı verdi:
"Referandum 367'den sonra gerekli olmayan takdire bağlı bir süreç. Cumhurbaşkanımızın talebi doğrultusunda tekrar referandum gündeme gelebilir tabi ki. Ancak şahsi fikrim milletin beklentisi Meclis'in bu konuda üzerine düşeni yapmasından dolayı bu konuyla ilgili referandum olmayacak diye düşünüyorum. AK Parti'nin başından beri söyledi. Eğer başkanlıkla ilgili adım atamayacaksan, başkanlık tartışmaları bu ülkede zaman kaybettirecekse bizim zaman kaybedecek lüksümüz yok. Bir an önce bu tartışmalar sona ersin ve yolumuza devam edelim istiyoruz. Bunun da yolu hafta sonu yapılacak kongreden sonra yeni başbakanımızın toplayacağı ekibiyle beraber yol haritası çizmesidir. İsteriz ki başkanlık gecikecekse partili cumhurbaşkanlığının gecikmeden resmileşerek yolumuza devam etmemiz. Bu yeni dönem takvimine bağlıdır."
'LIGHT HDP, KANDİL DUR DEYİNCE DURDU'
AK Partili Turan, HDP'li Sırrı Süreyya Önder ile Genel Kurul'da 'Kandil' polemiği yaşadıklarının anımsatılması üzerine şunları söyledi:
"Bizim gurubumuzu tahkir etti. Bize talimatla oy veriyorsun diyen insanların sanki özgür ortamda siyaset üretiyormuş gibi davranması akla ziyan bir şey. HDP Kandil'den emir almadan oturamayan kalkamayan bir parti. Komisyondaki tavrı HDP'nin son haftalarca hiç ses çıkarmayan mülayim bir parti haline gelmeye çalışması CHP'ye bu konuda zorluk çıkarmama niyetindendir. 'Light HDP' tabiri caizse Kandil dedi komisyonda kavda ettiler, Kandil dur dedi genel kurulda durdular."

DHA