Sözcü Plus Giriş

Akademisyenlere 'soruşturma' desteği

Akademisyenlere 'soruşturma' desteği

Güncellenme: 15:07, 24/03/2016
Akademisyenlere 'soruşturma' desteği

AKADEMİSYENLERİN 'Bu suça ortak olmayacağız' başlığıyla hazırladığı metne imza atan, Ege Üniversitesi'nde görevli 11 öğretim üyesi ve araştırma görevlisine, ifade verecekleri gün destek geldi. Onlarla birlikte rektörlük binasına girmeye çalışan arkadaşları ile özel güvenlik elemanları arasında zaman zaman gerginlikler görüldü.
Güneydoğu illerindeki operasyonlar ve artan terör olaylarından sonra "Bu suça ortak olmayacağız" başlığıyla hazırlanan bildiriye 1128 akademisyen imza attı. Büyük tartışmalara neden olan bu bildiride imzası bulunan, çeşitli üniversitelerde görevli akademisyenler hakkında soruşturmalar açıldı. Ege Üniversitesi'nde de, bildiriyi imzalayan 11 öğretim üyesi ve araştırma görevlisi hakkında idari soruşturma açıldı. İfade vermek için Ege Üniversitesi Rektörlüğü binasına gidecek olan öğretim elemanlarına, bazı siyasi parti, sendika ve sivil toplum kuruluşlarından destek geldi. Rektörlük kapısında önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik gruptan, "Düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanan akademisyen dostlarımızla dayanışma için burdayız" açıklaması yapıldı. CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel de destek için Rektörlük önüne geldi.
KAPIDA GERGİNLİK
Sağanak yağmur altındaki açıklamadan sonra öğretim elemanları içeriye alındı. Ancak hem avukatları hem de onlara destek vermek için gelen arkadaşlarına izin verilmemesi üzerine, özel güvenlik elemanları ile aralarında zaman zaman gerginlikler görüldü.

DHA