Sözcü Plus Giriş

Akdoğan: AB'nin mülteciler konusunda adım atmasını bekliyoruz

Akdoğan: AB'nin mülteciler konusunda adım atmasını bekliyoruz

Güncellenme: 13:51, 30/03/2016
Akdoğan: AB'nin mülteciler konusunda adım atmasını bekliyoruz

BAŞBAKAN Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Türkiye'de 3 milyon göçmenin bulunduğunu, Avrupa Birliği'nin mülteciler konusunda adım atmasını beklediklerini söyledi.
Ankara'nın Polatlı İlçesi'ndeki Devlet Hastanesi'nde tedavi gören Iraklı Türkmenleri ziyaret ettikten sonra basın toplantısı düzenleyen Akdoğan, "Türkiye'de 3 milyon göçmenin 300 bini Irak'tan geldi. Irak'tan gelenlerin 35 bini Türkmen. Suriye'den gelen Türkmen sayısı ise 25 bin. Göçmenlerin kimliğine, inancına, bakmıyoruz. Hepsi mazlum ve mağdur insanlardır. Yaşanan kimyasal vahşettir, insanlık suçudur" dedi.
DAEŞ terör örgütünün Sarin kimyasal gazını kullandığını belirten Akdoğan, 4 yıldır Türkiye'nin mültecilere sahip çıktığını ve bu konuda yalnız bırakıldığını hatırlattı. AB ile göçmenler konusunda anlaşma yaptıklarını belirten Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Anlaşmaya vardık, fakat AB'nin adım atmasını bekliyoruz. Bu adımın bir an önce atılmasını bekliyoruz" dedi.
TAQA BEBEĞİ SEVDİ
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ı Polatlı Devlet Hastanesi'ne gelişinde Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Hastane Yöneticisi Dr. Hüseyin Arslan ve öteki yetkililer karşıladı. Dahiliye servisinde yatan Türkmenleri tek tek ziyaret eden Akdoğan, minik bebek Taqa Yaşar Abbas'ı sevdi, hediyeler verdi. Kimyasal gazdan etkilenen bebeği yanağından öpen Akdoğan, bebekle bir süre ilgilendi. Taqa bebek ise olanlardan habersiz oyuncak ayısına sıkıca sarılmış çevresini izledi.

DHA