AKP Kongresi’nde büyük unutkanlık!

AKP Kongresi’nde büyük unutkanlık!

AKP'nin Pazar günü yaptığı 2. Olağanüstü Kongresi tartışılıyor. MKYK değiştiği için kongrede önceki yönetimin kesin hesabının ibra edilmesi gerekiyordu. Kongrenin gündemine bu madde alınmadı. Bir delegenin başvurusu kongreyi iptal ettirebilir.

22 Mayıs 2016 Pazar günü yapılan kongrede ‘ kesin hesap raporunun ibrası ' maddesi yer almadı. Kongre gündemine kesin hesap maddesinin konulması unutuldu. Oysa AKP tüzüğünün 62. maddesinin ikinci fıkrası Büyük Kongre'nin görevlerini şöyle belirtiyor:

“Partinin tüzük ve programında değişiklik yapmak, gelir-gider ve kesin hesabını kabul veya reddetmek, MKYK'nın faaliyet raporu ile gelecek dönem bütçesini müzakere edip karara bağlamak, yönetimin ibrası konusunda karar vermek…”

FOTO: REUTERS

FOTO: REUTERS

2014'TE GEREK YOKTU

Erdoğan, 27 Ağustos 2014 tarihinde olağanüstü kongre ile koltuğu Davutoğlu'na bıraktı. Ancak bu kongrede MKYK değişmediği için kongrede kesin hesap ibrası yapılmadı. Kongre gündeminde de böyle bir madde yer almadı. 12 Eylül 2015 tarihindeki kongrede MKYK değiştiği için gündemde kesin hesap ibrası maddesi bulunuyordu. Partinin gelir gider tablosu kongreye sunuldu ve rapor kabul edildi.

Bu konu, hukuki bir durum da yaratıyor. Büyük kongre delegesi olan bir AKP'li, Pazar günü yapılan kongrede kesin hesap ibrası yapılmadığı için Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açabilir. Parti tüzüğüne uyulmadığı için böyle bir şikayet neticesinde kongrenin iptali bile gündeme gelebilir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...