Sözcü Plus Giriş

Bakan Zeybekci gazileri unutmadı

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk Silahlı Kuvvetlerinin sadece Türkiye ‘de değil tüm dünyada barışın simgesi olduğunu belirtti. AKP Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

09:51 -
Bakan Zeybekci gazileri unutmadı

Zeybekci mesajında şu ifadelere yer verdi: “1921’de Sakarya Meydan Muhaberesi'nin kazanılmasından sonra, TBMM’nin Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'e, ‘Mareşal' rütbesi ile ‘Gazi' unvanı vermesinin yıldönümleri, ülkemizde “Gaziler Günü” olarak kutlanıyor. Sadece bu anlamlı günde değil toplumumuzda her an farklı ve özel bir konumda tutulan gazilerimiz, vatanımız için hayatını hiçe sayıp şehadeti amaçlamış gerçek kahramanlardır. Sadece bizim değil görev yaptığı dünyanın dört bir tarafındaki farklı ülkelerdeki insanların barış ve huzur içinde yaşaması için vatan savunmasının ötesinde insani bir vazifeyi de gözünü kırpmadan büyük bir fedakarlıkla yerine getiren gazilerimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu vesileyle, hayatta olanlara milletim adına bir kez daha şükranlarımı sunuyor, ebediyete intikal etmişlerine ise Allah’tan rahmet diliyorum. Ne mutlu size, ne mutlu sizin gibi arslanların çıktığı bu aziz millet ile şanlı ordusu Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, Vatan size minnettardır”

AKP’li ERDEM GAZİLERLE 

Mehmet Erdem, mesajında; “19 Eylül Gaziler Günü Türk ulusunun şanlı tarihi; bizlere gurur veren, her zaman övün¬düğümüz, eşsiz destanlar ve zaferlerle doludur. Bu zaferleri bize gazilerimiz ve şehitlerimiz yaşatmışlardır.

gazi8801Vatanımızı ve milletimizi, Türk devletinin bölünmez bütünlüğünü korumak için vatanın her karışına kanlarını akıtmışlardır. Savaşlarda destanlar yazarak, tari¬he altın harflerle geçmişlerdir. Şehit ve gazilerimizin hatıralarını yü¬celterek onlara sahip çıkmalıyız. Böylelikle ulusumuzun gönlünde hakettikleri yeri alacaklardır. Bu davranış da Türk ulusunun vefa örneklerinin en yücesi olacaktır. Tarih boyunca bağımsız yaşamış Türk milleti, işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu nedenle tarihinde bağımsızlık uğruna çok savaş yapmış birçok insanını şehit vermiştir. Geçtiğimiz yüzyılda acı bir tecrübeyle yaşanmış 1. Dünya Savaşı ve akabinde millet olma bilincimizi tüm dünyaya gösterdiğimiz Kurtuluş Savaşı bu aziz milletin gazi ruhuyla kazanılmıştır. Askere giden evlatlarını “ya gazi ol, ya şehit” inancıyla yollayan anne ve babalar bu inançla Türkiye’yi 15 Temmuz gecesinde kınalı kuzularıyla kör bir karanlıktan çekip, aydınlık bir geleceğe yürütmüşlerdir. O geceki inanç, tüm üst akılların üstünde olan aklı tüm dünyaya göstermiştir. Bugün ülkemize yönelik topyekûn gerçekleştirilen terör saldırılarında da bir çok şehit ve gazi verilmektedir. Şunu unutmamak gerekir ki şehitlerimiz bu Toprakların teminatı; gazilerimiz de birer canlı kahramanlarımızdır. Onların sayesinde bizler bu vatanda yaşamaktayız. 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi, Mustafa Kemal'e ‘Mareşallik' rütbesi ile ‘Gazilik' unvanını vermiştir. Cumhuri¬yetimizin kuruluşundan günümüze kadar uzanan bu kutsal çizgide şehit ve gazilerimizin aziz hatıralarını anmak ve yüceltmek amacıyla 5 Eylül 2000 tarihinde, 19 Eylülün ‘Gaziler Günü' olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Bu düşüncelerle 19 Eylül gününde; Atatürk ve onun bütün silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” ifadelerini kullandı. DHA

ELAZIĞ’DA GAZİLER GÜNÜ
gazierzurum880
Elazığ'da “19 Eylül Gaziler Günü” nedeniyle Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.
Elazığ'da “19 Eylül Gaziler Günü” nedeniyle tören düzenlendi. Öğretmenevi önünde düzenlenen törene, Vali Vekili Mehmet Fevzi Dönmez, Belediyesi Başkanı Mücahit Yanılmaz, İl Emniyet Müdürü Doğan Cangül, protokol üyeleri, askeri erkan, gaziler ve gazi yakınları katıldı. Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasıyla başlayan program, saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okunması ile devam etti. Programda konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Elazığ Şube Başkanı Mehmet Namık Bulut, 19 Eylül Gaziler Günü'nün vatanın bağımsızlığı uğruna muhabere meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan fedakar ve kahraman gazilerin şeref günü olduğunu söyledi. Ülkenin iç ve dış hain odaların yoğunlaşan tehdidi altında olduğunu belirten Bulut, “15 Temmuz'da TSK'da yuvalan millet ve cumhuriyet düşmanı hainler darbe teşebbüsünde bulunmuşlardır. Bu darbe teşebbüsü TSK'nın gerçek vatansever askerleri, emniyet teşkilatımızın ve asil milletimizin kahraman evlatları tarafından önlenmiştir. İç ve dış terör örgütü vatan hainleri aynı amaca hizmet etmektedirler. Bu hainlerin hedefleri ülkede karışıklık çıkarmak, Türk ordusunu yıpratarak Türkiye Cumhuriyeti'ni bölünmüş zayıf bir ülke haline getirmektir. Küresel emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda Sevr'in gerçekleşmesini sağlamaktı. Bütün bunlara karşın Tük milleti hürriyeti ve bağımsızlığı söz konusu olunca daha sıkı kenetlenmesini bilmiştir. Türk milleti azmi, iradesi ve kudretiyle bu hainlere her zaman diz çöktürmüş ve hüsrana uğratmıştır” dedi.
Konuşmanın ardından program sona erdi.

VAN ‘DA GAZİLER GÜNÜ

Ağrı'da, 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen törenle kutlandı.
Abide Meydanı'nda düzenlenen törende Ağrı Vali Vekili Mehmet Soğukpınar ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Ömercikli tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma Üsteğmen İnanç Atilla tarafından yapıldı.
Tören; öğrenci ve askerin şiirlerini okumasının ardından son buldu.

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ

Van'da düzenlenen törenle 19 Eylül Gaziler Günü kutlandı.
Valilik bahçesindeki Atatürk Anıtı’na Vali Vekili Atif Çiçekli, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Arif Çetin ve Van Muharip Gaziler Derneği Başkanı Cafer Uğur'lu tarafından çelenk sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Ardından Van Muharip Gaziler Derneği Başkanı Cafer Uğur ve Jandarma Kıdemli Binbaşı Hakan Fırat’ın günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalarıyla tören sona erdi.
Törene İl Jandarma Komutanı Albay Yüksel Oğuz, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, kurum müdürleri, askeri erkan ve gaziler katıldı.

GAZİLER GÜNÜ KİLİS’TE TÖRENLE KUTLANDI 

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Atatürk’e ‘Gazilik' unvanı verilişinin yıl dönümü, Kilis’te törenle kutlandı.
Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törene Kilis Valisi İsmail çataklı, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Gökhan Şahin, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Kilis Şehit ve Gaziler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Murat Cumhur Muhtar, daire amir ve müdürleri, askeri ve mülki erkan ile şehit yakınları, gaziler ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.
Törende Atatürk Anıtı’na çelenk konularak, saygı duruşunda bulunuldu. Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşma yapan Jandarma Üsteğmen Ercan Ünver, Gaziler Günü’nün Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasını müteakip Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM tarafından 19 Eylül 1921 günü 153 sayılı kanun ile ‘Mareşallik' rütbesi ve ‘Gazilik' unvanı verilmesinin 95. Yıl dönümü olduğunu da hatırlattı
Törende gaziler adına Gazi Piyade Yarbay Hüseyin Kılbaş, gaziler ve şehitler adlı şiiri okurken, Gazi Ekrem Baltacı ise günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

MUŞ’TA GAZİLER GÜNÜ

Muş’un Malazgirt ilçesinde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı.
Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene Malazgirt Kaymakamı Soner Kırlı, Garnizon Komutanı Binbaşı Serdar Uğurlu, Malazgirt Belediyesi Eş Başkanı Halis Coşkun, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Akpınar ve daire amirleri katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunarak, Türk bayrağı göndere çekildi.
Daha sonra makamında gazileri ağırlayan Kaymakam Soner Kırlı, günlerini tebrik etti. Kaymakam Kırlı, “Gazi ve şehitlerimiz, bu vatan topraklarındaki varlığımızın birer sembolü ve güvencesidir. Bugün millet olarak, birlik ve beraberlik içinde, bağımsız ve hür yaşıyorsak bunu aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. 15 Temmuz günü şehit ve gazilerimiz o akşam büyük bir destan yazdı. Tarihin akışını değiştiren büyük mücadeleler vererek, canlarını hiçe sayarak vatan ve bayrak için hayatlarını feda etti. Onlar tarihin akışını değiştirdi. İhanet çetesine karşı o gece, milli mücadelemizi, ikinci bir Kurtuluş Savaşı’nı verdik. Bu bilinçle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan gazi ve malullerimizi de minnet, sevgi ve saygıyla selamlıyor, aileleri ile birlikte sağlıklı ve huzurlu uzun ömürler diliyorum” dedi. İHA DHA

Son güncelleme: 11:55 19.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more