Aksaray’da Pablo Picasso operasyonu!

İstanbul Polisi, ABD'den çalınarak İstanbul'a getirilen ünlü İspanyol ressam Paplo Picasso'nun muhteşem eserini nefes kesen bir operasyonla ele geçirdi.

Aksaray’da Pablo Picasso operasyonu!

Son yılların en büyük operasyonu İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne (İEM) bağlı Kaçakçılık Şube Müdürlüğü (İKP) ekipleri gerçekleştirdi. Alınan bir istihbaratı değerlendiren İKP dedektifleri, adı alınamayan bir kişinin 1973 yılında hayatını kaybeden Paplo Picasso’ya ait bir tabloyu satışa çıkardığını belirledi.

Şenol GEZER / SÖZCÜ

Uzun süreli teknik ve fiziki takip başlatan görevliler, 123×92 cm ebadındaki eseri, Türkiye uyruklu M.E.O.’nun (28) ve A.O.’nun (66) el altından satışa çıkardığını belirledi. Koleksiyoner işadamı rolüne bürünen dedektifler, şüpheliler M.E.O. ve A.O. ile Bakırkör Marina’da temas kurarak 8 milyon dolar üzerinden pazarlık yaptı. Şüpheliler, uzun görüşmelerin ardından “Saçını Tarayan Çıplak Kadın”ı 7 milyon dolara satmaya razı oldu. İkna çalışmalarının ardından operasyon kararı alındı.

FOTO: SÖZCÜ

FBI AJANLARI DA ARIYORDU
Taraflar, önceki gün teslimat için Aksaray Fatih Fevzi Paşa’da buluştu. Arkasında “orijinalliği gösteren”, “ait olduğu yeri ve koleksiyonerin ismini taşıyan mühürler taşıyan tabloyu teslim eden 2 şüpheli, kıskıvrak gözaltına alındı. Başta FBI olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki polis teşkilatlarının aradığı tablo, incelenmek üzere Mimar Sinan Üniversitesi’ne gönderildi. Şüphelileri sorgusu Vatan Caddesi’ndeki İKP Merkezi’nde sürüyor.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...