AKUT kurucusu ve Sözcü yazarı Nasuh Mahruki kimdir?

Nasuh Mahruki kimdir? Arama Kurtarma Derneği (AKUT) kurucusu Nasuh Mahruki tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Nasuh Mahruki'nin mesleği nedir? AKUT kurucusu Nasuh Mahruki'nin hayat hikayesi...

AKUT kurucusu ve Sözcü yazarı Nasuh Mahruki kimdir?

Dağcı, yazar, fotoğrafçı olan Ali Nasuh Mahruki hakkında tutuklama talebi geldi. Peki Nasuh Mahruki kimdir? Nasuh Mahruki’nin kurduğu AKUT nelere imza atmıştır. İşte Nasuh Mahruki’nin kendi sitesinde yer alan biyografisi ve hayat hikayesi…

Ali Nasuh MAHRUKİ, 21 Mayıs 1968'de İstanbul'da doğdu, ilk ve orta öğrenimini Şişli Terakki Lisesi'nde tamamladıktan sonra 1992 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden, 2004 yılında Milli Güvenlik Akademisi'nden mezun oldu. Milli Sporcu, profesyonel dağcı, yazar ve fotoğrafçı olan Mahruki dağcılık, mağaracılık, yamaç paraşütü, aletli dalış, motor sporları, yelken ve bisiklet sporları yapmaktadır.

Sovyet Asya'nın 7000 metreden yüksek beş tırmanışını da tamamlayarak, Rusya Dağcılık Federasyonu tarafından, hala Türkiye'de tekrarı yapılmayan KAR LEOPARI unvanı verilen Mahruki, Everest Dağı'na tırmanan ilk Türk ve dünyadaki ilk müslüman dağcı ve YEDİ ZİRVELER projesini tamamlayan dünyanın en genç dağcısı oldu. 8000 metreden yüksek Cho Oyu – (Türkiye'nin en yüksek solo tırmanışı), Lhotse ve K2 – (Türkiye'nin en yüksek oksijen desteksiz tırmanışı) dağlarına oksijen desteksiz olarak tırmandı. 15 yıl aradan sonra Everest Dağı'na bir kez daha tırmandı. Türkiye, İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Sıkkım, Tibet, Bhutan, Moğolistan ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde motosiklet yolculukları yaptı.

İLGİLİ HABERAKUT: Türkiye'nin can kurtaranı!AKUT: Türkiye'nin can kurtaranı!

Liderlik, takım çalışması, kişisel gelişim, kendini tanıma, hedef odaklılık, kararlılık, disiplin, risk yönetimi gibi konularda motivasyon konuşmaları ve seminerler düzenlemektedir ve bir üniversitede “Takım Çalışması ve Liderlik” dersi vermiştir. Çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapmıştır ve çeşitli televizyon kanallarında belgesel programları hazırlamıştır.

Kurtarma çalışmalarındaki öncü sosyal girişimciliği nedeniyle Amerika'dan ASHOKA Vakfı'na Fellow olarak seçilmiştir – (2004). Filipinler'den ULUSLARARASI GUSİ BARIŞ ÖDÜLÜ'ne – (2009), Bilkent Üniversitesi'nden Sosyal Bilimler alanında FAHRİ DOKTORA'ya – (2012) layık görülmüştür. Moğolistan Kültür, Spor, Turizm Bakanlığı tarafından JUUKH BICHIG Takdirmanesi'yle ödüllendirilmiştir.

İLGİLİ HABERAKUTAKUT

Arama Kurtarma Derneği – AKUT Kurucu Üyesi ve Başkanı, UGSAD – Ulusal Güvenlik ve Stratejik Araştırmalar Derneği, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, SAD – Sualtı Araştırmaları Derneği, Gezginler Kulübü Derneği üyesi ve Ortak İdealler Derneği kurucu üyesi ve Türkiye'deki ASHOKA Vakfı'nın Yönetim Kurulu üyesidir.

Eserleri: Bir Dağcının Güncesi – Everest’te ilk Türk – Bir Hayalin Peşinde – Asya yolları, Himalayalar ve Ötesi – Yeryüzü Güncesi – Vatan Lafla Değil Eylemle Sevilir, Kendi Everest'inize Tırmanın.

Nasuh Mahruki, 2009 yılında, Himalayalarda Bhutan Krallığı'na yaptıkları bir motosiklet yolculuğu sırasında geleneksel bir düğün töreniyle Mine Mahruki ile evlenmiştir ve 2013 yılında oğulları Barlas, 2015 yılında kızları Bilge dünyaya gelmiştir.

İLGİLİ HABERSosyal medyada 'Nasuh Mahruki' tepkisi çığ gibi büyüyor: Nasuh Mahruki'nin suçu AKUT kurmak ve iktidar yalakası olmamak!Sosyal medyada ‘Nasuh Mahruki’ tepkisi çığ gibi büyüyor: Nasuh Mahruki’nin suçu AKUT kurmak ve iktidar yalakası olmamak!

İLGİLİ HABERFeyzioğlu'ndan Nasuh Mahruki açıklamasıFeyzioğlu’ndan Nasuh Mahruki açıklaması

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...