Sözcü Plus Giriş

Albay Süleyman Yarayan’ın odasında Erdoğan’ın kaldığı otelin haritası bulundu

FETÖ’nün, Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otelle ilgili hazırlıklı oldukları ortaya çıktı. Yarayan’ın Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndaki odasında yapılan aramada otelin ve Okluk Koyu’nun haritası çıktı

Asuman ARANCA
06:39 -
Albay Süleyman Yarayan’ın odasında Erdoğan’ın kaldığı otelin haritası bulundu

Sahil Güvenlik Komutanlığı Harekat Başkanı Albay Süleyman Yarayan'ın Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndaki odasında yapılan aramada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın darbe günü Marmaris'te kaldığı Okluk Koyu'nun ve otelin haritaları bulundu. FETÖ'cü darbe girişimi soruşturmasında tutuklanan Yarayan'ın ifadesi, darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otel darbeciler tarafından taranırken, “Müdahale etmeyin” emri verildiğini ortaya çıkardı. Albay Süleyman Yarayan ifadesinde özetle şunları söyledi

ÜSTEM ARADI, ‘BİRLİĞE GİT' DEDİ: “Olay günü 19.15'e kadar mesaideydim, sonra evime gittim. Harekat Merkez Başkanlığı'ndaki Vardiya amiri Temur yüzbaşı arayarak Genelkurmay Başkanlığının emri doğrultusunda bütün uçuşların yasaklandığını, Genelkurmay'dan izin almadan uçuşların yapılmayacağını söyledi. Ben de durumu kurmay başkanı Bülent Olcay'a rapor etmelerini istedim. Saat 20.00 civarında Sahil Güvenlik Komutanı Hakan Üstem aradı. Acil durum olduğunu, birliğe gitmem gerektiğini söyledi. Gittim. Sadece nöbetçi personel vardı. Olağanüstü bir durum olmadığı görülüyordu. 30-45 dakika sonra harekat haber merkezine Genelkurmay'dan bir mesaj geldi. Mesajda, bizimle birlikte Mustafa Şaban Gümüşiğne'nin görevlendirildiği, onun izni ile birlikten giriş ve çıkışların yasaklandığı bildiriliyordu.

Darbeciler Erdoğan'ın kaldığı otele 15 Temmuz gecesi saldırmış iki polisimiz şehit olmuştu.

Darbeciler Erdoğan'ın kaldığı otele 15 Temmuz gecesi saldırmış iki polisimiz şehit olmuştu.

MESAJI KOMUTANINA GÖNDERMİŞ: Saat 21.00 civarında sıkıyönetim ile ilgili resmi mesaj geldi. Haber merkezindeki nöbetçi astsubay çavuş arkadaşı çağırdım. Bütün mesajları bana getirmesini kesinlikle dağıtmamasını söyledim. Telefonun da santralin de dışarıya aranmamasını, dışardan gelen aramaları da sadece harekat merkezine bağlaması talimatını verdim. Çünkü kendim ve vardiya personeli harekat merkezindeydi. .

ERDOĞAN'I KONUŞMUŞLAR: Emekli olan Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Abdullah Can Erenoğlu ve tanımadığım 3-4 tane sivil vardı. Onların ne amaçla buraya geldiğini bilmiyorum. Abdullah Can'ın, Balyoz'dan tutuklanarak cezaevinde yattığını biliyorum. (Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İkmal Dairesi Başkanı) Hasan Kulaç'ı liseden tanırım. Kendisini olaydan bir gün önce komutanın makamına geldiğinde komutanın yanında gördüm. Komutan beni çağırmıştı. Hasan Kulaç'ın yanında ‘Takip ettiğimiz olayla ilgili var mı bir gelişme' diye sordu, ben de ‘yok' dedim. Bunun Cumhurbaşkanını koruması ile ilgili olduğunu biliyordum.

TAHMİN EDİYORDUK: 15 Temmuz'dan 2-3 gün önce Cumhurbaşkanlığı'ndan Koruma Müdürü Okluk Koyu'na alınan önlemleri kontrol amacıyla geldiğinde Albay M.Ç ile görüşmüş. M.Ç'ye ‘Çekilemeyen sahipsiz yatlar var. Çekilemiyor bunları ne yapalım' diye sormuş. Ben de Liman Başkanı ile koordineli bir şekilde oradaki bütün yatları boşaltmasını istedim. Bu söylenenler bazında 3-4 gün öncesinde Cumhurbaşkanı'nın Okluk Koyu'na gideceğini tahmin ediyorduk. Bunu Hakan Üstem'den duydum. O da İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan öğrenmiş.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more