Sözcü Plus Giriş

AYM’nin ihlal kararı mahkemeye ulaştı!

AYM Genel Kurulu, 27 Kasım 2015'ten bu yana tutuklu olan Can Dündar ve Erdem Gül'ün başvurusunu karara bağladı. Verilen karar mahkemeye ulaştı.

Güncellenme: 21:24, 25/02/2016
AYM’nin ihlal kararı mahkemeye ulaştı!

Anayasa Mahkemesi’nin, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül`ün özgürlük ve güvenliği ile ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine dair kısa kararı, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi`ne, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) üzerinden ulaştı.


2 sayfalık kararın “Başvurunun Konusu” başlıklı bölümünde, “Can Dündar ile Erdem Gül`ün farklı tarihlerde yaptıkları haberler nedeniyle `Silahlı Terör Örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme”, “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme” ve “Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama” suçlarından tutuklanmalarının, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı ile ifade ve basın özgürlüğüklerinin ihlal ettiği iddialarına ilişkindir” denildi.

Kısa kararın “Hüküm” kısmında şu ifadelere yer verildi:
1-  Kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı kapsamında soruşturma dosyasına erişim imkanından yoksun bırakılmaya ilişkin iddianın açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verildi. Karar oybirliğiyle alındı.
2-  Kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı kapsamında tutuklamanın hukuki olmadığına ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna karar verildi. Karar oybirliğiyle alındı.
3-  İfade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna karar verildi. Karar oybirliğiyle alındı.
4-  Anayasa`nın 19. Maddesinin 3. fıkrasında güvence altına alınan kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verildi. Karar oyçokluğuyla alındı.
5-  Anayasa`nın 26. ve 28. maddelerinde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar verildi. Karar oyçokluğuyla alındı.

Anayasa Mahkemesi, kararın bir örneğinin ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi`ne ve Adalet Bakanlığı`na gönderilmesine de karar verdi.  Kararda, Başkan, 2 Başkanvekili ve 12 üyenin ismi yer aldı.  DHA

Yayınlanma Tarihi:21:06,