Sözcü Plus Giriş

Ankara saldırısı konusunda kafalar karıştı

Ankara'da önceki gün gerçekleşen ve 28 şehit verdiğimiz terör saldırısı konusunda kafalar karıştı.

Güncellenme: 21:52, 19/02/2016
Ankara saldırısı konusunda kafalar karıştı

Zeynep GÜRCANLI/ SÖZCÜ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu terör saldırısının “Ahmet Neccar” isimli terörist tarafından gerçekleştirildiğini, Neccar’ın PYD/YPG bağlantılı olduğunu açıklamışlardı.

Ancak saldırıdan iki gün sonra PKK’dan kopan TAK adlı terör örgütü, Ankara saldırısını üstlendi. TAK, saldırıyı yapan teröristin ismini de verdi; Saldırganın Zınar Raperin kod adlı Abdülbaki Sönmez olduğu açıklandı.

SORU İŞARETLERİ VARDI

Ankara saldırısının ardından çok kısa süre içinde saldırıyı gerçekleştiren teröristin hem adı, hem de bağlantıları belirlenmişti. Hem fail, hem de bağlantıları, saldırıdan sadece saatler sonra, önce Başbakan Ahmet Davutoğlu, ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmıştı.

Hatta saldırgan ve bağlantıları konusunda belirlenen bilgiler ve kanıtlar, ABD’nin de içinde olduğu BM Güvenlik Konseyi’nin beş üyesi (ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin), Almanya ve AB Dönem başkanlığını yürüten Hollanda’nın Ankara’daki büyükelçileri ile paylaşılmıştı.

Ancak ABD Büyükelçisi ile tüm kanıtlar paylaşıldıktan sonra bile Washington’dan “saldırının faili konusunda soru işaretleri var” açıklaması gelmişti.
İşte saldırı sonrasında kafa karıştıran detaylar;

 * KURBANLAR TEŞHİS EDİLEMEDEN FAİL İLAN EDİLDİ– Ankara saldırısının ardından, daha çoğu askeri personel olan kurbanlar teşhis edilemeden, içinde bulunduğu bombalı aracı patlatan ve cesedi parçalara ayrılan saldırgan teröristin kimliği tespit edildi. Teröristin kimliğinin Suriye’den Türkiye’ye giriş yaptığı sırada verdiği parmak izinden teşhis edildiği bilgisi geldi.

* PKK ELEBAŞISI BAYIK “GÜNEYDOĞU’YA MİSİLLEME OLABİLİR” – Saldırıdan sonra gözler PKK’ya dönmüştü. Ancak PKK terör örgütünün elebaşılarından Cemil Bayık, saldırıyı üstenmedi. Bayık, “Saldırıyı kim yaptı bilmiyoruz” dedi. Ancak Ankara saldırısının Güneydoğu’da Türk güvenlik güçlerinin yürüttükleri operasyonlara “misilleme olabileceğini” de söyledi .

* DAVUTOĞLU “YPG YAPTI, SALDIRGAN SALİH NECCAR” – Başbakan Ahmet Davutoğlu, 28 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının ardından saldırının failinin Salih Neccar olduğunu söyledi. Davutoğlu, Neccar hakkında ayrıntı da verdi. Teröristin Suriye doğumlu olduğunu, Suriye’nin Kobani bölgesindeki Amude köyünden geldiğini açıkladı.

 * PYD LİDERİ SALİH MÜSLİM “BİZ YAPMADIK” DEDİ – Davutoğlu’ndan hemen sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan da failin Salih Neccar olduğunu açıkladı. Ancak bu açıklamalardan sonra ilk kafa karıştırıcı gelişme yaşandı. Saldırıyı yaptığı iddia edilen PYD’nin lideri Salih Müslim, Sky News'a yaptığı açıklamada “Ankara saldırısıyla uzaktan yakından hiçbir ilgimiz yok” dedi. Müslim açıklamasında, Türkiye'ye yönelik hiçbir saldırıda bulunmadıklarını öne sürerek, Ankara saldırısında PYD'nin suçlanmasının, TSK'nın Suriye'deki Kürt bölgesine yönelik “saldırı bahanesi” olduğunu iddia etti.

* YPG AÇIKLADI: BİZİM İLGİMİZ YOK- Müslim’in açıklamasının ardından bir açıklama da PYD’nin silahlı kolu olan YPG’den geldi.Davutoğlu'nun işaret ettiği YPG, Ankara saldırısıyla ilişkisinin olmadığını iddia etti. YPG'nin Komutanlığı, saldırı ile ilişkilerinin olmadığını, Davutoğlu'nun Suriye ve Rojava'ya saldırmak için zemin hazırlamak istediğini öne sürdü. YPG, şimdiye kadar Türk devletine karşı herhangi bir askeri faaliyet içerisine girmediklerini duyurdu

* WASHİNGTON “KANITLARDAN TATMİN OLMADIK” MESAJI VERDİ – ABD’den Ankara saldırısı konusunda, AKP hükümeti ABD’nin Ankara Büyükelçisi’ne kanıtları ilettikten sonra iki ayrı açıklama geldi. ABD Başkanı Barack Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanlarından Ben Rhodes, “biz hükümet olarak sorumluları belirleyemedik” dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby de, “saldırıya ilişkin soruşturma sürüyor” dedi ve ekledi; “bizim için ucu açık…”

 * AMUDE’Lİ NECCAR AİLESİ: “BİZDE BİR SALİH NECCAR VAR. O DA 60 YAŞINDA”- Davutoğlu’nun “Amude köyünden Salih Neccar yaptı” açıklamasının ardından gözler Rojava’daki Amude köyündeki Neccar ailesine döndü. Ancak aile de bölgedeki gazetecilere yaptıkları aiçıklamada, ailede bir tek “Salih Neccar” olduğunu, onun da 60 yaşında olduğunu söylediler. Rojavalı Neccar ailesi gazetecilere Amude’de bu soyadı kendilerinin kullandığını, Salih Neccar isminde sadece bir kişinin bulunduğunu, onunda 60 yaşında olup, Bibo adlı bir başka köyde yaşadığını anlattılar.

* PKK’DAN AYRILAN TERÖRİSTLERİN OLUŞTURDUĞU TAK AÇIKLAMA YAPTI; “ANKARA SALDIRISINI BİZ YAPTIK” -Tüm bu gelişmelerin ardından kafaları en çok karıştıran açıklama geldi. Saldırıdan iki gün sonra, PKK’dan kopan TAK adlı terör örgütü, Ankara saldırısını üstlendi. TAK, saldırıyı yapan teröristin ismini de verdi; Saldırganın Zınar Raperin kod adlı Abdülbaki Sönmez olduğu açıklandı.

* TERÖR ÖRGÜTÜNÜN DAĞITTIĞI FOTOĞRAF FOTOSHOP ÇIKTI-  Terör Örgütü TAK, Ankara saldırısını üstlenirken, saldırgan terörist hakkında isim, doğum yeri gibi bilgilerin yanı sıra, bir de fotoğraf dağıttı. Ancak terör örgütünün “saldırının faili” diye dağıttığı fotoğrafın fotoshopla, google’dan alınmış bir vesikalık fotoğrafın üzerine, Salih Neccar’ın hükümet yetkilileri tarafından dağıttıkları fotoğrafın yerleştirilmesiyle üretildiği ortaya çıktı. Sosyal medyada google’daki başka birine ait fotoğraf ile TAK’ın üzerinde oynanmış fotoğrafı yanyana konularak, aradaki benzerlikler ortaya konuldu.

TAK NEDİR? HANGİ EYLEMLERİ YAPTI

TAK terör örgütü (Kürdistan Özgürlük Şahinleri), PKK’nın 2003 yılındaki askeri konsey toplantısında kurulan bir örgüt. PKK terör örgütünün “özel kuvveti” denilebilecek olan örgüt, zamanla Kandil’le bağlarını büyük ölçüde kopardı. Yine PKK terör örgütünün amaçlarına uygun şekilde terör saldırıları düzenlemesine rağmen, gerek PKK terör örgütü elebaşıları, gereksi güvenlik kaynakları, TAK’ın Kandil’den bağımsız hareket etmeye başladığını ifade ettiler.

TAK terör örgütünün “fikir babaları” olarak PKK terör örgütü elebaşıları Duran Kalkan ile Cemil Bayık gösteriliyorlar. TAK kurulduğundan bugüne kadar pekçok kanlı terör saldırısına imza attı. İlk eylemi Atatürk Havalimanı’nda yangın çıkarmak olan örgüt, Bakırköy’de 31 kişinin yaralandığı bombalı eylemi gerçekleştirmişti. Kuşadası ve Çeşme gibi turistik bölgelerde de terör saldırıları düzenleyen TAK son olarak da geçen yıl Sabiha Gökçen havaalanında iki temizlik görevlisinin hayatını kaybettiği havanlı saldırıyı üstlenmişti.

Yayınlanma Tarihi:21:04,