Sözcü Plus Giriş

Ankara şehitleri uğurlanıyor

Saldırıda hayatını kaybedenlerden 8'i için Kocatepe Camii'nden uğurlandı.

Güncellenme: 14:54, 19/02/2016
Ankara şehitleri uğurlanıyor

Ankara'daki hain terör saldırısında şehit düşen 2'si asker, 6'sı Türk Silahlı Kuvvetleri'nde sivil memur toplam 8 kişi için Kocatepe Camii'nde cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile birlikte çok sayıda yetkili de katıldı.

Kocatepe Camii ve çevresinde Cuma namazı sonrası düzenlenecek tören için geniş güvenlik önlemi alındı. 2’si asker, 4'ü kadın 6 sivil memurun yakınları, kendileri için oluşturulan alanda taziyelerini kabul etti. Kıdemli Astsubay Başçavuş İbrahim Baran, Kıdemli Astsubay Başçavuş Ertan Akgün, sivil memurlar Mustafa Haliloğlu, Sedat Durğun, Figen Gündüz, Meryem Yılmaztürk, Güner Altınok ve Fatma Berna Atmaca için cami avlusu dolup taştı.

Cenaze namazına; Başbakan Ahmet Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, kuvvet komutanları, Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ile Numan Kurtulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, şehit aileleri ve çok sayıda asker ve sivil katıldı.

Cuma namazı kılındığı esnada 4 ayrı cenaze aracına ikişerli olarak konulmuş Türk bayrağına sarılı tabutlar, askerlerin omuzlarında musalla taşlarına konuldu. Cuma sonrasında imam ‘er kişi ve hatun kişi niyetine' diyerek tek tek cenaze namazlarını kıldırdı. Ardından aile yakınları ile askerler, omuzlar üzerinde taşınan şehit tabutlarının arkasından gözyaşları dökerek uğurladı.

Şehit iki askerin cenazeleri Cebeci Şehitliği'nde, diğer 6 sivilin cenazeleri de Ankara'nın ilçelerinde toprağa verildi. (Cihan)