Sözcü Plus Giriş

Ankara’da 28 can göz göre göre şehit olmuş

SÖZCÜ, Ankara saldırısıyla ilgili şok istihbarat raporuna ulaştı...

06:33 -
Ankara’da 28 can göz göre göre şehit olmuş

Kamil ELİBOL / ANKARA

Rapor, 28 kişinin şehit olduğu saldırıdan 6 gün önce Ankara, İstanbul ve İzmir'deki ilgili birimlere yollandı. Bölücü örgüt PKK ile taşeron örgütü TAK'ın asker ve polis servislerine canlı bombayla saldıracağı belirtildi. Bu ‘nokta' uyarıya rağmen katliam önlenemedi…

Bölücü örgüt PKK ile taşeron örgütü TAK'ın asker ve polis servislerine canlı bombayla saldıracağı belirtildi. Bu ‘nokta' uyarıya rağmen katliam önlenemedi…

Ankara'da yaşanan ve 28 kişinin şehit olduğu, 61 personelin de yaralanmasıyla sonuçlanan 17 Şubat'taki intihar eyleminin altından güvenlik “zafiyeti” çıktı. SÖZCÜ, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait askeri servis araçlarını hedef alan ve bomba yüklü araçla gerçekleştirilen canlı bomba katliamının göz göre göre geldiğini ortaya koyan istihbarat raporuna ulaştı. Üstelik raporda eylem yapacak örgütün adı da TAK olarak verildi. İşte saldırıyla ilgili vahim ayrıntılar:

11 ŞUBAT GÜNÜ KOZMİK YAZI İLE BİLGİ ALINDI, HAREKETE GEÇİLDİ

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), 11 Şubat 2016 günü Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat ve Terörle Mücadele Daire Başkanlıklarına bir yazı gönderdi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün de paylaştığı yazı, PKK'nın taşeron örgütü TAK'ın düzenlediği intihar eylemindeki ihmaller zincirini gözler önüne serdi. Kozmik yazı ile alınan bu bilgiyi Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi, 12 Şubat 2016 günü “acil” kodu ile Ankara, İstanbul ve İzmir valiliklerine gönderdi.

‘KIZILAY VE TAKSİM HEDEF' DİYE NOKTA UYARI VALİLİKLERE YAPILDI

Emniyet İstihbarat Dairesi'nin yazısında şu çarpıcı bilgilere yer verildi:
“PKK/KCK-TAK terör örgütü tarafından Ocak 2016'da Ankara, İstanbul, İzmir başta olmak üzere metropollerde canlı bomba/sabotaj tarzı eylemler gerçekleştirilmesinin planlandığı ve bu amaçla keşif çalışmalarının yapıldığı, eylem hedefleri arasında Emniyet veya TSK mensuplarının yoğun olarak kullandığı güzergahlar, personel servis araçları, Ankara/Kızılay veya İstanbul/ Taksim gibi kalabalık meydanlar ve havaalanı benzeri stratejik tesislerin bulunduğu yönünde önemli bilgiler elde edilmiştir…”
İstihbaratın, Merasim Sokak'ta bombalı saldırı olacağını adeta 6 gün önce “nokta” olarak tespit edip uyarıda bulunmasına karşın, Ankara Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü, Genelkurmay, Jandarma Genel Komutanlığı, Kara-Hava- Deniz Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlıklarının bulunduğu bölgede yeterli güvenlik önlemi almadı.

PKK ÜST YÖNETİMİ, NEVRUZ İÇİN TALİMAT VERDİ, RAPORA YANSIDI

Terör örgütü PKK kadrolarının aralarındaki irtibat ve muhaberede gerekli güvenlik tedbirleri için özel önlem aldığına da dikkat çekilen Emniyet İstihbarat raporunda, örgütün sözde üst düzey yönetimi tarafından şubat ayı itibari ile kadrolara gönderilen 26 Ocak günlü talimatları şöyle sıralandı:
– Raporlarda kurum ve kişi isimleri açık biçimde yazılmasın.
– 15 Şubat, 8 Mart ve Nevruz için yoğun hazırlık yapılsın.
– 15 Şubat'tan itibaren Türkiye genelinde radikal, kitlesel, yaygın eylem planlamaları yapılsın.

METROPOLLER DAHİL OLMAK ÜZERE KURUMLAR HEDEFLENSİN

– Metropollerde AKP binaları ve destek verenler hedef alınsın.
– Doğu ve Güneydoğu'daki AKP teşkilatlarına baskılar artırılarak parti yöneticilerinin, üyelerinin istifaya veya bölgeyi terk etmeye zorlanması sağlansın.
– Cizre ve Sur'daki sözde ablukayı kırmak amacıyla, Diyarbakır esas alınarak kesintisiz ve etkili serhildan (başkaldırı) geliştirilsin.
– Metropoller dahil olmak üzere devlete ait kurumlar hedeflensin.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 08:22 23.02.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more