Sözcü Plus Giriş

Ankara’daki 2 bin yıllık Roma eseri yıkıldı

Ankara’da tarihi eser skandalı yaşanıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait iş makinaları, Ulus’taki Hacı Bayram Camisi’nin yanında bulunan Roma’dan kalan 2 bin yıllık tarihi eserleri yıkıyor.

Deniz AYHAN
11:44 -
Ankara’daki 2 bin yıllık Roma eseri yıkıldı

Milattan Önce 25-20 yıllarında yaptırıldığı bilinen Augustus Tapınağı'nın hemen yanında yer alan tarihi duvar ve sütunlar “İnsanların kafasına düşüyor” diyerek yıkıldı. Dozerler gece saatlerinde alana girdi, çalışma gün boyunca devam etti. Tarihi eserler iş makinalarıyla alandan çıkarıldı. Ankara Kalesi'nin de devamı olan surların yıkılmasına vatandaş tepki gösterdi.

FOTO:SÖZCÜ Tarihi sütunlar yıkıntıların arasında kaldı.

FOTO:SÖZCÜ-Yavuz ALATAN Tarihi sütunlar yıkıntıların arasında kaldı.

RESTORE EDİYORUZ!

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, vatandaşlara “iznimiz var” açıklaması yaptı. Gerekçe olarak “Sütunlar, duvarlar insanların kafasına düşüyor, tehlike yaratıyor onun için yıkıyoruz” denildi. Büyükşehir Belediyesi, yıkımın kontrollü bir şekilde yapıldığını savunarak, surların aslına uygun şekilde restore edileceğini belirtti.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ – Yavuz ALATAN

AUGUSTUS TAPINAĞI

Romalılar M.Ö.1.yüzyılın sonlarına doğru Galatya’yı eyalet haline getirip Ankara’yı başkent yaptıktan sonra, bir takım imar faaliyetlerine giriştiler ve şehrin büyüyüp gelişmesini sağladılar. Augustus Tapınağı bu dönemde yapıldı.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ – Yavuz ALATAN

Tapınakla imparator kültürünün Ankara'ya getirilmesi bu kente verilen önemin bir belgesi olarak kabul ediliyor. Roma Döneminin önemli yapıtlarından biri olan tapınağın, son Galat Hükümdarı Amintos’un oğlu Kral Pylamenes tarafından Augustus’a bağımlılık nişanesi ve Galatya Eyaletinin Roma'ya katılmasını kutlamak amacıyla M.Ö. 25 yılından sonra yapılmış olduğu belirtiliyor.

Son güncelleme: 14:37 21.06.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more