Sözcü Plus Giriş

AOÇ başvurusu kabul edildi

Atatürk Orman Çiftliği ve AK Saray davası AİHM de görülecek

Güncellenme: 13:42, 22/02/2016
AOÇ başvurusu kabul edildi

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Atatürk Orman Çiftliği talanı ve mahkeme kararlarına rağmen inşa edilen Kaçak Saray sürecini Anayasa Mahkemesi'nin reddetmesi ile birlikte, 15 Eylül 2015 tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ‘ne (AHİM) taşımıştı.

Foto: SÖZCÜ -Atatürk Orman Çiftliği ve AK Saray davası AİHM de görülecek


Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan'ın başvurusu AİHM tarafından filitrasyonu geçerek kabul edildi. Konuyla ilgili Mimarlar Odası Ankara Şubesi basın toplantısı düzenleyerek AİHM sürecini kamuoyuyla paylaştı. Basın toplantısına Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, 2.Başkan Ali Atakan, Şube sekreteri Gökhan Yıldırım, Şube Saymanı Namık Kemal Kaya ve Yönetim Kurulu üyeleri Ayşengül Şimşek ve Burcu Ateş katıldı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan AİHM kararını “Gücümüz haklılığımızdır, başvurumuzu reddeden Anayasa Mahkemesi umarız ders çıkartır” sözleriyle değerlendirdi.

Atatürk Orman Çiftliği'nde yaşanan talan, Atatürk'ün şartlı bağışı ve hukuk kararlarına rağmen inşa edilen Kaçak Saray mücadelesinde yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarının uygulanmaması nedeniyle Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapılmıştı. Anayasa Mahkemesi'nin mağdur değilsiniz diye reddettiği davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kabul etti. Bugün yapılan basın toplantısında AİHM kararını açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan AOÇ'nin AİHM'e uzanan sürecini şöyle özetledi, “Atatürk Orman Çiftliği' talan sürecinde birçok dava açtık. AOÇ'deki hukuksuz süreci Anayasa Mahkemesi'ne taşıdık. Anayasa Mahkemesi, “mağdur değilsiniz” diyerek davayı reddetmişti. Anayasa Mahkemesi kararına göre, mağdur olabilmek için AOÇ'de kesilen ağaç olmak gerekiyor.Oysa Cumhuriyetin özgürlükçü değerlerinin kurucu mekanı olan Atatürk Orman Çiftliği hem tarihsel olarak hem kamusal olarak hepimize ait. Hepimiz bu süreçten mağduruz demiştik. Anayasa Mahkemesi'nin reddiyle AİHM yolu açıldı ve 15 Eylül 2015 tarihinde başvuruyu yaptık.”

AİHM hem bireysel hem kurumsal başvuruyu görüşecek

Candan, başvurunun kendi adına bireysel başvuru ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi adına kurumsal başvuru olarak yapıldığını belirterek “Hem bireysel hem kurumsal olan başvurumuz AİHM tarafından kabul edildi. AİHM tarihinde ilk kez kurumsal başvuru da kabul edilmiş oluyor. AOÇ mücadelesinde pek çok kez kez yeni bir hukuk sürecinin mücadele ile elde edilmesi gerektiğini vurgulamış, hukukun da bir mücadele alanı olduğunu belirtmiştik. AİHM bu kabulle bunun önünü açtı.Kent hakkı açısından önemli bir karar sürecidir.”


“Yanlış uygulamalar AİHM'den dönecektir”

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan, AİHM kararının AOÇ açısından önemli bir gelişme olduğunu kaydederek, “Mimarlar Odası Ankara Şubesi Genel kurul ve seçimlerini geride bıraktık, bu yönetim kurulu olarak yaptığımız ilk basın toplantısı. Yeni sürece başlamamıza rağmen sürekli ülkemizde ölüm haberleri duyuyoruz, bombalar patlıyor. Artvin halkının istememesine rağmen Cerrattepe'de maden çıkarma isteği devam ediyor. Artvin'deki şiddeti de kabul etmiyoruz. Kamusal alanların sermayenin hizmetinde talan edilmesine karşıyız. İçinde bulunduğumuz günler geleceğe dair umutsuzluk yaratıyor. Diğer taraftan böyle bir ortamda iyi şeyler de oluyor. Atatürk Orman Çiftliği'ni hukuka uyulmadığı bir ortamda AİHM'e taşıdık. Başvurunun kabul edildiği konusunda bilgi geldi. “Yanlış hesap Bağdat’tan döner” diye bir atasözümüz vardır. Yanlış uygulamalar AİHM’den dönecektir.” şeklinde konuştu.

Mimarlar Odası Ankara Şube yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya ise Ankara'da yaşanan patlamayı kınadı. “Tarihin katledilmesi insan katliamının yanında hafif kalır tabi ki ama Karadeniz katliamı da bugünlerde gündemimize düştü. Güneydoğudaki yaşananlar ve Ankara'daki bombalı saldırı dış politika ile ilgili sürecin kontrolden çıktığının ve kötü politikanın göstergesidir. İnsan yaşamına dair yaşatılan her süreci her katliamı kınıyoruz. Her nereden gelirse gelsin insan yaşamını hedef alan tüm saldırıları lanetliyoruz” dedi.