Sözcü Plus Giriş

Arsa rantının altından FETÖ imamı çıktı

Başkent Ankara’da milyonlarca lira değerindeki arsa rantının altından FETÖ’nün firari YÖK İmamı eski Fatih Üniversitesi Rektörü Şefik Ali Tekalan ile örgütün kasası olduğu iddia edilen ATO meclis üyesi Hüseyin Saruhan çıktı.

Kamil ELİBOL
Güncellenme: 11:50, 20/09/2016
Arsa rantının altından FETÖ imamı çıktı

Türkiye Diyanet Vakfı'na sızan FETÖ'cülerin Yargıtay ve Danıştay'daki üyeleri üzerinden Batıbirlik Konut Yapı Kooperatifleri Birliği'nin 1998'de ihalesini kazandığı 139 dönümlük arsayı ele geçirmeye çalıştığı belirlendi.

FETÖ KUMPASI

SÖZCÜ'ye konuşan Batıbirlik Genel Başkanı Malik Şat, yüzlerce üyesi olan kooperatiflerin 18 yıldır mağdur edildiğini kaydederek, “Kooperatiflerimize kurulan FETÖ kumpası darbe girişimi sonrası deşifre edildi. FETÖ imamının baskısı sonucu aleyhimize karar veren yüksek yargı üyelerinin büyük bölümü örgüt üyeliğinden açığa alındı” dedi.
 
İHALE SÜRECİ

Şat, Arsa Ofisi'nin Eskişehir yoluna yakın mesafede bulunan Yukarı Yurtçu köyündeki 139 bin metrekarelik arsayı 1998'de üç yıl içinde konut yapma şartı ile ihaleye çıkardığını belirterek süreci şöyle anlattı: “İhaleye biz ile FETÖ'cüleri etkili olduğu Türkiye Diyanet Vakfı katıldı. İhaleyi biz kazandık ve 381 parselin ücretini peşin ödeyerek arsanın tapusunu üzerimize aldık. Üzerine 800 konutluk yapılması için de arsayı üyemiz olan kooperatiflere tahsis ettik.

GİZLİ EL DEVREDE

Üç yıl sonra gizli bir el bu arsa için devreye girdi. FETÖ'cü yapı önce köylüleri ‘burası bizim meramız' davası açtırdı. Mahkeme bizim lehimize davayı reddetti. Pes etmeyen örgütün gizli elleri bu defa Yargıtay'a temyiz başvurusu yaptı. FETÖ'cü Yargıtay üyeleri iki yıl sonra lehimize verilen mahkeme kararını bozdu. Arsa 2005 yılında Batıbirlik'ten alınarak TOKİ'ye devredildi.

BAĞIŞ VERDİK

Birlik olarak TOKİ'den yeni arsa istedik. TOKİ, arsanın mera vasfına itiraza mahal vermeyecek şekilde değiştirdikten sonra 250 bin lira bağış alarak arsanın tapusunu tekrar bize verdi. Yüzlerce üyemiz hakkına kavuşmanın sevincini yaşadı. Her şey bitti derken bu kez sahneye yurtdışına kaçan örgütün YÖK imamı Prof. Dr. Şefik Ali Tekalan ile müteahhit Hüseyin Saruhan çıktı.

BELEDİYE DEVREDE

Yenimahalle Belediyesi arsanın satışından 13 yıl sonra orasının mera olduğunu hatırlayıp bir şekilde sürece dahil oldu. Arsanın tekrar meraya çevrilmesi için TOKİ ve Hazine aleyhine dava açtı. Ancak belediyenin açtığı bu dava arsanın sahibi olan birliğimizden saklandı. Dava açma süresini geçirmesine karşın belediyenin başvurusu kabul edildi. İdare Mahkemesi FETÖ'cü imamların baskısı sonucu kooperatifler aleyhine karar verdi.

koop
ÜYELER AÇIKTA
 
Kararı Danıştay'a götürüp temyiz ettik. İlgili daire mahkemenin kararını oy birliği ile onadı. Davayı onaylayan 5 kişilik heyetten M.Ö. ve M.A.D. adlı Danıştay üyeleri HSKY tarafından FETÖ üyesi suçlamasıyla açığa alındı. Danıştay'a tashihi karar talebinde bulunduk. Talebimiz davayla ilgisi olmayan 10 Daireye verildi. Buradan bir türlü karar çıkmadı. O dairede bir hakim dışında karar verecek hiçbir üye kalmadı. FETÖ üyesi oldukları gerekçesiyle tüm üyeler görevden alındı.

ÇOĞU FETÖ'CÜ

FETÖ'nün yargı ayağındaki üyeleri başını sokacak bir ev bekleyen kooperatif üyelerine 18 yıl adeta cehennem azabı yaşattı. Yüzlerce işçi ve memur kooperatif üyeleri bu nedenle mağdur edildi. Arsanın imarı imza aşamasında durduruldu. Mera denilen arsaya TOKİ binlerce ton inşaat artığı döktü. Bölgede köy dahi olmayan arsada sadece kumpas var.

DİNLENME TESİSİ

Arsanın bitişiğinde FETÖ yandaşlarına ait 25 dönümlük bir arsa ve çiftlik mevcut. Bu örgüt kooperatif arsasını ele geçirerek mensuplarına devasa bir dinlenme ve eğitim tesisi yapmayı planladığını öğrendik”

Yayınlanma Tarihi:14:21,