Sözcü Plus Giriş

Artvin’de gazlı pazar

AKP İktidarı'na yakın işadamı Mehmet Cengiz'in maden şirketinin ormanı yok etmemesi için yaşam hakkını savunan Artvin Halkı şehir merkezinde toplandı.

Güncellenme: 17:39, 21/02/2016
Artvin’de gazlı pazar


Gökmen ULU / Kamera : Kerim UĞUR
 Vatandaşlar önceki gün polis eşliğinde Cerattepe’ye çıkarılan şirketin iş makineleri, konteyner ve tel örgü nedeni ile tedirgin. Halk, şantiye alanına basın dahil kimsenin sokulmadığı ormanda şirketin ağaç kesimi yapıp yapmadığını görmek için yürüyüşe geçti. Vatandaşların tepkisiyle birlikte gözaltılar da başladı. 

Foto: SÖZCÜ


KADINLAR EN ÖNDE YÜRÜDÜ

Sadece Türk bayraklarının taşındığı yürüyüşte kadınlar ön safta yürüdü. “Cengiz kaç, kadınlar geliyor” sloganı atan vatandaşlar vali konağının önünden geçerken Artvin Valisi Kemal Cirit’i bir kez daha istifaya çağırdı.

Foto: SÖZCÜ

SADECE ORMANI GÖRMEK İSTEDİLER

Binlerce vatandaşın yürüyüşü, Artvin Devlet Hastanesi’nin önündeki polis barikatı ile engellendi. Kalabalık durduktan sonra müzakereci polis şefi Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ile konuşarak dağılmalarını istedi.

 

Foto: SÖZCÜ

Karahan ise yürüyüş yapmalarının anayasal hak olduğunu, sadece Cerattepe’ye çıkmak ve ormanın durumunu görmek istediklerini söyledi. Polisin yol keserek halkı engellemesinin hukuka aykırı olduğunu belirten Karahan, niçin izin verilmediğini sordu. Polis şefi “Güvenliğiniz için” yanıtını verince, Karahan ve beraberindeki kadınlar, “Şirketin adamları bize saldıracak mı? Siz halkın güvenliğini sağlamak ile yükümlü değil misiniz? Buyurun, polis araçları önde, biz arkada, beraberce gidelim” dedi. Ancak izin verilmedi.

ARTVİNLİLER BAŞBAKANDAN RANDEVU İSTEDİ

Bu arada Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, polis şefine ve gazetecilere “Bugün kadınlar önde. Çok masum bir isteğimiz var. Polisin kendi araçlarıyla Cerattepe'ye çıkmak istiyoruz. Oradaki durumu gözlerimizle görmek istiyoruz. Bize söylenen her şeyin yalan olduğunu biliyoruz. Az önce Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan da randevu talep ettik. Birkaç gün içinde cevap bekliyoruz. Biz harekete geçtiğimizde yüzlerce polisi buraya yığmayı başaranlar bu kadar kadını yukarı götürmeyi beceremiyorlar mı? Biz oraya yürüyerek de çıkarız. Biz dağlarda yaşayan insanlarız” dedi.

POLİS KADINLARI DARP ETTİ

İlerleyen dakikalarda ön saftaki kadınlar ile Çevik Kuvvet polisleri arasında münakaşa başladı. Vatandaşlar, “Niye böyle yapıyorsunuz? Siz Cengiz’in bekçisi değil, halkın polisi olmalısınız” dedi. Münakaşa esnasında bir polisin Artvinli kadınlardan birine küfrettiği iddia edildi. Bu andan itibaren kadınlar ile polis arasında arbede yaşandı. Polis kadınları darp etti, kalkanları ile vurdu.

HALKI GAZA BOĞDULAR

Arbede çıkınca kalabalık polise yuhalayarak tepki gösterdi. Çevik Kuvvet halka çok sayıda gaz bombası attı. TOMA kalabalığın üzerine tazyikli su püskürttü. Vatandaşlar yakıcı olan TOMA suyunun içine kimyasal madde konulduğunu ifade etti.

GENÇ KIZIN AYAKLARI KIRILDI

Yoğun biber gazı üzerine çok sayıda vatandaş fenalaştı. Yaşlı kadınların çoğunun baygınlık geçirdiği, bazılarının ağlama krizine girdiği görüldü. Yaklaşık 10 kişi hastanede tedavi altına alındı. Bir genç kızın ayakları kırıldı. Yoğun gaz bombardımanından kaçmak isterken ayağı polis barikatına takılan Zeyno Bayramoğlu yüksekten düştü, iki ayağı kırıldı.

POLİS FİŞEKLERİ İNSANLARIN ÜSTÜNE ATTI

Çevik Kuvvet ekibinin bir kısmı yolun kenarındaki kabristanın üzerine çıktı. Halk polisin şehitlikten bile gaz bombası atmasına tepki gösterdi. Polis gaz fişeklerini kullanım kurallarına aykırı olarak direkt insanların üzerine attı. Polisin fişekleri havadan kalabalığın üzerine attığı görüldü. Bugüne kadar yaşanan toplumsal olaylarda başına gaz bombası fişeği isabet eden birçok vatandaş gözlerini kaybetmiş, komaya girmiş, hatta bazıları yaşamını yitirmişti.

VALİLİK ÖNÜNDE OTURMA EYLEMİ BAŞLADI

Polisin gazlı müdahalesinden sonra dağılan vatandaşlar şehir merkezinde tekrar biraraya geldi. Binlerce vatandaş Artvin Valiliği önüne gelerek oturma eylemi başlattı. Çok sayıda çevik kuvvet polisi sevk edilerek valilik binası abluka altına alındı. AKP iktidarı’nı protesto eden halk “Katil şirket, Artvin’i terk et”,”Polis, simit sat, onurlu yaşa”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atarken, Artvin Valisi Kemal Cirit’i bir kez daha istifaya çağırdı. Vatandaşlar, vali istifa edene kadar oturma eylemini sürdüreceklerini söyledi.

CHP’Lİ VEKİLLER DE ARTVİN’E GELDİ

CHP’li İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da valiliğin önüne gelenler arasındaydı.

Yayınlanma Tarihi:17:20,