Sözcü Plus Giriş

– MUĞLA'dan yasa dışı yollarla Yunanistan'ın İstanköy Adası'na (Kos) geçen 28 mülteci, 'Asım Kaptan' feribotuyla Milas'a getirilerek Türkiye'ye iade edildi.
AB ile Türkiye arasında varılan anlaşmayla, 20 Mart'tan sonra Yunanistan'a geçen sığınmacıların iadesini öngören Geri Kabul Anlaşması'nın uygulanması kapsamında mülteci iadeleri sürüyor. Milas'a ilki geçen 26 Nisan'da gerçekleştirilen 31 mültecinin iadesinin ardından, ikinci kafile de bugün geri yollandı. 'Asım Kaptan' feribotuyla, Bangladeş ve Afganistan uyruklu 28 erkek mülteci, bugün saat 14.30'da, Milas'ın Güllük Limanı'na getirildi.
İstanköy Adası'ndan hareket eden feribot, Güllük Körfezi'ne, Türk Sahil Güvenlik ekipleri eşliğinde girdi. Mültecilerin getirilişi sırasında feribotta 42 AB polisi de yer aldı. Güllük Limanı'nda ise güvenlik önlemleri alındı. 112 acil sağlık ekipleri hazır bekletildi. Saat 17.00'de Güllük Limanı'na giriş yapan feribottaki mülteciler, parmak izleri alınıp ve kayıtları yapıldıktan sonra UMKE ekipleri tarafından sağlık kontrolünden geçirildi. Mültecilerin karayoluyla Kırklareli'deki mülteci kampına gönderilecekleri belirtildi.

 

DHA