Asit yağmuru nedir? Asit yağmurunun zararları nelerdir?

IŞİD'in ateşe verdiği kükürt tesisinden yayılan zehirli gazlar tehlike saçıyor. Zehirli gazlar Türkiye'ye gelecek mi? Asit yağmurları ne kadar etkili olacak? Asit yağmurlarının zararları nelerdir? İşte asit yağmuruyla ilgili ayrıntılar...

Asit yağmuru nedir? Asit yağmurunun zararları nelerdir?

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın yayınladığı harita merak uyandırdı. Musul üzerinden gelen zehirli gazların insan sağlığını tehdit ettiği ve asit yağmurlarına sebep olabileceği iddiası vatandaşları tedirgin etti. Peki asit yağmuru nedir, ne gibi zararları vardır?

ASİT YAĞMURU NEDİR?

Asit yağmuru, asidik kimyasalların yağmur, kar, sis, çiy veya kuru parçacıklar halinde yeryüzüne düşmesine verilen isimdir. Atmosfere yayılan kükürtdioksit ve azotdioksit gazlarının kimyasal dönüşümlerden geçtikten sonra bulutlardaki su damlacıkları tarafından emilmesi ile oluşur. Daha sonra bu damlacıklar yeryüzüne yağmur, kar gibi yollarla düşerler. Bu toprağın asitlik miktarını arttırır ve tatlı su kaynaklarının kimyasal dengesini bozar. Havadaki tipik çap konsantrasyonunda oluşan yağmurun pH’ı 5.6 civarındadır. Bu yüzden pH’ı 5.6’nın altındaki yağmur asit yağmuru olarak nitelendirilir. Ama doğal asit kaynakları yüzünden yağmurun pH’ı zaten 4.5 ile 5.6 arasında değiştiği için 5.0’ın altı daha doğru bir ölçü olarak nitelendirilebilir. Asit yağmuru akarsuların zehirlenmesi ve yüksek irtifalardaki ormanların zarar görmesinin başlıca sebeplerindendir.

MARDİN, ŞIRNAK, HAKKÂRİ’DE RİSK VAR

NASA’nın sitesinden yayınlanan habere göre; Terra ve Agua uyduları, Mişrak’taki yangını 20 Ekim’de belirledi, kükürt tesisinden yayılan beyaz duman bölgeyi kapladı ve birkaç gün içinde zehirli gazlar rüzgarın da yardımıyla atmosfere yayıldı. NASA’nın 24 Ekim’de yayınladığı haritada, tesisin yanmasının ardından açığa çıkan ‘sülfür dioksit'in, Tıkrit ve başkent Bağdat’ın dışında Türkiye’nin güneydoğusuna da yayıldığı görülüyor.

‘BİNALARDA AŞINMAYA NEDEN OLACAK’

Hürriyet'in olayla ilgili görüşüne başvurduğu İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Mikdat Kadıoğlu, bu tür kimyasalların toz ve gaz şeklinde havaya karıştığını, yağmurla karşılaştığında oksijen ve hidrojenle birleşerek sülfürik asit, halk arasındaki adıyla ‘kezzap’ olarak yere indiğini söyledi.

‘BU DURUM İLK DEĞİL’

Bu durumun Türkiye’de ilk kez görülmediğine işaret eden Kadıoğlu şöyle devam etti: “Sürekli Avrupa sanayisinin sülfürik asidine maruz kalıyoruz. Katı yakıtların hepsinde kükürt var. Kışın kömür yakıldığında kükürt kokusunu alıyoruz. Termik santraller de asit yağmuruna neden oluyor. Esas problem, Musul civarında yaşayanlar için. Tuvalet, banyo gibi küçük bölümleri sığınağa dönüştürüp kapı ve camları koli bandıyla bantlamalı, dışarıdan gelen havayı solumamaları gerekiyor.”
CNN International, IŞİD’in yaktığı sülfür imalathanesinin görüntülerini yayınlamıştı. Bazı noktalarda sülfür yanmaya devam ederken, sönen bölgelerde de yoğun bir duman göze çarpıyor. Arwa Dawon’ın görüntülediği bölge, canlı yaşamından tamamen kopuk bir manzara sergiliyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...