Sözcü Plus Giriş

Askere modern “toplanma merkezleri” yapıldı

Genelkurmay Başkanlığı "o görüntüler artık mazide kalıyor" dedi.

Güncellenme: 15:50, 23/02/2016
Askere modern “toplanma merkezleri” yapıldı

SÖZCÜ/ ANKARA

Güneydoğu'da görev bölgesine gidecek askerlerin belli merkezlerde toplanması ve güvenli bir biçimde görev yerlerine ulaştırılması amacıyla yürütülen uygulamada, yetersizlikler nedeniyle askerlerin çok olumsuz koşullarda bulunması uygulamasına son veriliyor. Son olarak dün Sözcü’nün gündeme taşıdığı toplama merkezleri ile ilgili Genelkurmay Başkanlığı köklü adımlar atmaya karar verdi.

FOTO:SÖZCÜ – Yeni toplanma merkezlerinin oldukça geniş ve ferah olması dikkat çekti.

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Tali Kabul Toplama Merkezinde (TKTM) çekilen bazı fotoğrafların basına servis edildiğini belirten Genelkurmay Başkanlığı yetkilileri, geçmişte yaşanan olumsuzlukların artık bulunmadığını, o görüntülerin artık olmayacağını söylediler. Genelkurmay yetkilileri yapılan yeni düzenlemelerle ilgili olarak SÖZCÜ'ye şunları söylediler “Toplanma merkezleri eski hizmet binaları Ekim-Kasım 2015 tarihleri arasında büyük bir tadilattan geçirildi ve hali hazırda kullanılmakta olan TKTM gazinosu kesinlikle eski görüntülerden eser kalmadı. Toplanma merkezinde 1002 erbaş ve er iskân edilebiliniyor. Görüldüğü üzere her erbaş/ere yetecek kadar yatak bulunuyor. Erbaş ve erlerin şu an itibariyle kesinlikle koğuş dışında başka herhangi bir yerde yatırılması söz konusu değildir.”

YENİ BİNALAR YAPILIYOR

Yeni binaların yapıldığının vurgulandığı açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi “TKTM hizmet binalarının eski olması, özellikle terhis, celp ve atama dönemlerinde iskân kapasitesinin zaman zaman yetersiz kalabilmesi nedenleriyle Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı bünyesinde yeni Toplanma merkezleri binalarının yapılmasına karar verildi. Bu amaçla 3'ü prefabrik (2'si koğuş 1'i yemekhane) 2'si betonarme olmak üzere toplam 5 adet, 1760 personel kapasiteli yeni hizmet binalarının yapımı tamamlandı ve geçici kabul işlemleri devam ediyor. Binaların ısı ve su testlerine yüklenici firma tarafından devam ediyor. Ayrıca eş zamanlı olarak mefruşat faaliyetleri de sürdürülüyor.”

Mevsim itibari ile havaların soğuk olması nedeni ile ısı ve su testleri bitmeden yeni binalara taşınılması teknik olarak mümkün olmadığını belirten yetkililer “Ancak ısı ve su testlerinin bitimini müteakip önümüzdeki bir hafta içerisinde yeni binalara taşınılması da planlanmaktadır”

Yayınlanma Tarihi:15:47,