Avukatları Reza Zarrab’ı aldatıyor mu?

Preet Bharara'nın son çıkışı "avukatları Reza Zarrab'ı aldatıyor mu" sorusunu gündeme getirdi.

Avukatları Reza Zarrab’ı aldatıyor mu?

Reza Zarrab ABD’de tutuklanıp, 75 yıl hapis cezası istemiyle yargılanmaya başladığında, ilk yaptığı New York’un en pahalı avukatlarını tutmak oldu. Saatleri yaklaşık bin 350 dolar gibi çok yüksek paralara çalışan avukatlardan oluşturulan savunma ekibi, ABD’nin önde gelen gazeteleri tarafından bile “rüya takımı” olarak nitelendirilmişti.

Savcı Bharara, Zarrab'a avukatlarının

Savcı Bharara, Zarrab’a avukatlarının “çıkar çatışması içinde olduğunu anlayıp anlamadığına” ilişkin 50 soru soracak.

Ancak Zarrab’a davayı açan New York Güney Bölge Eyalet Başsavcısı Preet Bharara’nın son hamlesi, “avukatları Zarrab’ı aldatıyor mu” sorusunu gündeme getirdi. Bharara, mahkemeye hafta sonunda verdiği dilekçe ile, Zarrab’ın tuttuğu avukatların davada “çıkar çatışmasına” girebileceklerine dikkat çekti. Hakimden, Zarrab’la bir dava oturumu ayarlamasını isteyen Bharara, bu oturumda Zarrab’a avukatlarının “çıkar çatışması içinde olduğunu anlayıp anlamadığına” ilişkin 50 soru soracağını söyledi.

HEM ZARRAB’I, HEM BANKALARI MI TEMSİL EDİYORLAR?

Bharara’nın ortaya attığı “çıkar çatışması” konusu, Zarrab’ın kendisini savunmak üzere anlaştığı Bancroft adlı hukuk bürosunun, Kirkland & Ellis (K&E) adlı başka bir hukuk bürosu tarafından satın alınmasıyla başladı.
K&E, Alman Deutsche Bank ve Bank of America'nın da avukatlığını üstlenmiş durumda.  Bharara, Zarrab hakkındaki “bankaları dolandırmak” suçlamasında, bu bankaların da mağdur sıfatıyla yer aldıklarını açıkladı. Avukatların hem sanık olan Zarrab’ı, hem de mağdur durumdaki bankaları temsil etmesinin “çıkar çatışması” olduğuna dikkat çekti. Bharara, Hakim’den istediği Zarrab’la toplantıda da, sanığın bu çıkar çatışmasını “iyi anlayıp anlamadığını” belirleme amacını taşıdığını vurguladı.  Eğer o toplantıdan sonra da Zarrab aynı avukatlarla devam etmek isterse, ilerde bu konuda itiraz etme şansını kaybedecek.

İLGİLİ HABERBharara: Türk hükümeti Zarrab davasına müdahale etmek istiyorBharara: Türk hükümeti Zarrab davasına müdahale etmek istiyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...