Bağdat Caddesi`ndeki tecavüze gece protestosu

Bağdat Caddesi`ndeki tecavüze gece protestosu

Bağdat Caddesi`ndeki tecavüze gece protestosu

Tezcan SOLMAZ DÜZCE, (DHA) – DÜZCE Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, Bağdat Caddesi`nde gece 03.00 sıralarında 19 yaşındaki üniversite öğrencisi E.F.B.`nin cinsel saldırıya uğramasını ve ona yönelik sosyal medyada yapılan, `O saatte orada ne işi varmış?` paylaşımları, gece saat 02.30`da sokağa çıkarak protesto etti.
Düzce`nin sokaklarında saat 02.30`dan itibaren gezen 6 kadın, İstanbul`un Kadıköy İlçesi Bağdat Caddesi`nde servis şoförü Cengiz A.`nın üniversiteli E.F.B.`ye cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuklanmasından sonra sosyal medyada kızın gece dışarıya çıkmasına yönelik eleştirilere tepki gösterdi. Düzce Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Ulviye Dikmen, sokaklarda kadınların hep olacağını söyledi. Ulviye Dikmen, şöyle dedi: 
"Gecenin bu saatinde dışarıya çıkmak bizim de özgürlüğümüz. Bu sokaklarda bizler de varız. Kadınlar hep olacaktır. Bu kadınlara yapılan taciz, tecavüz ve öldürmeyi şiddetle kınıyoruz. Bu kabul edilebilir bir olay değil. Bu bir insanlık suçudur. `Ben erkeğim gezerim, sen kadınsın evde oturacaksın` diyen bir anlayışın olmaması gerektiğini vurgulamak için buradayız. Ben işime gidiyor olabilirim, herhangi bir yere gidiyor olabilirim, eğlenceye gidiyor olabilirim. Ama bu benim öldürülmeme, ya da tecavüze uğramama bir neden olamaz. Bunu şiddetle kınıyoruz."
Bağdat Caddesi`nde üniversiteli kıza yapılan cinsel saldırıdan sonra sosyal medyadaki paylaşımları okuduğunu belirten Dikmen, "İnsanlığımdan utandım. Özgür düşüncenin, özgür yaşamanın suç sayıldığı ikinci bir memleket daha yoktur. Biz özgür doğduk, özgür öleceğiz. Kimse, `Bu saatte burada mısın, o saatte orada mısın` diye sorgulama hakkında sahip değil. Ben ne yaptığını bilen bir insanım, o küçücük kız da ne yaptığını bilen bir insan, Özgecan da ne yaptığını bilen bir insandı" dedi.
Açıklamaların ardından kadınlar bir süre daha Düzce`nin sokaklarında gezdikten sonra evlerine döndü.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...