Bahçeli’den Erdoğan’a eleştiri

MHP lideri Bahçeli: Biz fermanla ülke yönetilmesini geride bıraktık. Sayın Cumhurbaşkanı'nı millet seçti, bu tartışmasızdır ancak sayın Erdoğan'ın seçen millet anayasaya rafa kaldırarak fiilen başkan olsun demedi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, partisinin TBMM’deki grup toplantısında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da eleştirilerde bulundu.  “Biz devletin tıkandığını, sistemini kilitlendiğini, anayasanın askıya alındığını söylüyoruz. Mevcut filli durumla hukukun uyuşmadığını, devletin ve milletin geleceğinde tedavisi belki de imkansız yaralar açacağını ısrarla ifade ediyoruz” diyen Bahçeli “Sayın Cumhurbaşkanı’nı millet seçti, bu tartışmasızdır ancak sayın Erdoğan’ın seçen millet anayasaya rafa kaldırarak fiilen başkan olsun demedi” diye konuştu.

Bahçeli sözlerini şöyle sürdürdü “Türkiye’nin ağırlaşan iç ve dış şartları öncelikle ve mutlaka hukukun temel ve vazgeçilmez ilkelerine bağlılığı gerektirmektedir. Kim ne söylerse söylesin, fiilen devlet idaresi hukukun üstünlüğüyle çelişmektedir. Biz fermanla ülke yönetilmesini geride bıraktık. Aksi mümkün olmadıkça, her devlet ve siyaset adamının görev, yetki ve sorumluluk alanlarının kapsam ve sınırı hukukla belirlenmiş, buna göre tayin edilmiştir. Cumhurbaşkanlığı makamının tarafsızlığını, toplumun her kesimine eşit uzaklığını ihlal etmesi devlette anarşi ve kaosu tetikleyecektir. Türkiye’nin kurşun gibi ağır bir ortamdan geçtiği şu zaman sürecinde, muhataplarımızı hukuka uymaya, anayasaya bağlı kalmaya çağırmamız kadar meşru bir şey de olmayacaktır. Bu itibarla fiili başkanlık uygulaması Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetim ve idare sistemine, Cumhuriyet’in miras ve mesajlarına tamamen aykırıdır. Sırf millet seçti bahanesiyle fiili başkanlığa kılıf aranması, mazeret uydurulması boş ve beyhude bir çabadır”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...