Sözcü Plus Giriş

Bakan Bozkır: AB ile ekonomi hacmimiz 300 milyar dolara çıkacak (2)

Bakan Bozkır: AB ile ekonomi hacmimiz 300 milyar dolara çıkacak (2)

Güncellenme: 13:40, 24/02/2016
Bakan Bozkır: AB ile ekonomi hacmimiz 300 milyar dolara çıkacak (2)

SELÇUKLU MÜZESİ`Nİ GEZDİ
AB Bakanı Volkan Bozkır, Kayseri`de Valilik ziyaretinin ardından dünyanın ilk tıp fakültesi olarak bilinen Gevher Nesibe Medresesi’nde kurulu olan Selçuklu Müzesi`ni gezdi. Bakan Bozkır, Vali Orhan Düzgün ve diğer yetkillilerle müzeye yürüyerek gitti. Yolda esnafla selamlaşan Bakan Bozkır`ın yanına gelen 66 yaşındaki Hacı Yılmaz Oktay adlı bir kişi, "Allah sizi başımızdan eksik etmesin. Yalnız bir ricam var. Ben belediye başkanıma da şikayet etmiştim. Şu otobüs şoförleri bizi almıyorlar" dedi. Araya giren Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, 65 yaş üstü ile ilgili yeni düzenlemenin yapıldığını söyledi.
Daha sonra Selçuklu Müzesi’ni ziyaret eden Bakan Bozkır, burada yetkililerden bilgi aldı ve müzede eğitim gören öğrencilere kırtasiye seti hediye edip, onlarla hatıra ı çektirdi. Bazı öğrenciler Bakan Bozkır ile selfie de çekti. Müzede yer alan el sanatları bölümünü de ziyaret eden Bakan Bozkır’a, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, günün anısına el emeği, Selçuklu motifleriyle bezeli kravat hediye etti.
Müze çıkışı basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Bozkır, "Böyle güzel bir kültür mekanının olmasından gerçekten beni mutlu etti, gurur duydum. Hem gençlerimizin tarihimizi, kültürümüzü, elektronik imkanlardan da yararlanarak görmeleri, fikir sahibi olmaları bakımından bunlar çok yararlı projeler. Bunu gerçekleştiren tüm kişilere şükranlarımız sunuyorum. Burası çok etkileyici bir mekan. Hem Kayseri’nin kültür ve tarihi birikimini yansıtıyor hem de kıvanç duyduğumuz, göğsümüzü kabartan yıllar önce bir şifa merkezi olarak hizmet vermiş, Avrupa ülkelerinden akıl hastaları adeta imha edilirken, burada güzel bir yerde onlara şifa vermek için bölümleri olan bir şifa yurdu. Ne kadar tarihimizle, kültürümüzle, insanlığımızla övünmemizin haklı olduğunu en önemli göstergelerinden birisi de bu mekan" dedi. 
DHA