Sözcü Plus Giriş

Bakan Çavuşoğlu: Biz her türlü adımı attık (2)

Bakan Çavuşoğlu: Biz her türlü adımı attık (2)

Güncellenme: 17:58, 18/01/2016
Bakan Çavuşoğlu: Biz her türlü adımı attık (2)

`HAKLILIĞIMIZDAN TAVİZ VERMEDİK`
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya Kaymakamlığı tarafından bir otelde düzenlenen `Sektörel Değerlendirme ve İstişare` toplantısına katıldı. Burada konuşan Bakan Çavuşoğlu, Rusya ile yaşanan uçak krizine ilişkin, "Bazıları bu krize ciddi, bazıları ise geçici kriz diyor. Öyle ya da böyle bir sorun var. Bu sorunu aşmada Türkiye`nin olgun bir devlet gibi davrandığını siz ve tüm dünya gördü. Rusya daha duygusal tepkiler verdi. Biz haklılığımızdan da hiçbir taviz vermedik ama biz Rusya veya diğer ülkelerle ilişkilerimizi bozmaktan yana değiliz" dedi.
`RUSYA VATANDAŞLARI TÜRKİYE`YE GELMEK İSTİYOR`
Son günlerde Rusya`da duygusal tepkilerin azaldığını aktaran Bakan Çavuşoğlu, şöyle dedi:
"Şimdi daha aklıselim davranıyoruz ve bu sürecin üstesinden gelmek istiyoruz ama bu tek taraflı olmaz. Rusya`dan da aynı anlayışı bekliyoruz. Bizim anlayış farkımız halklara karşı yönelik tutumumuzda da açıkça ortaya çıktı. Hiçbir Rus vatandaşına karşı en ufak bir negatif tutum olmadı. O yüzden bu milletle gurur duyuyoruz. Bu süreçte çiftçilerimiz belli bir süre etkilendi. Biz hemen adım atarak Rusya`dan geri dönen malların yüzde 75`ini çiftçiye geri ödedik. İhracata yönelik teşvik ve destekle ilgili adımlarımızı attık. Turizm sektörü de etkilendi ve 2016 yılı içerisinde de etkilenecek görünüyor. Bu nedenle de bazı tedbirler aldık. Öncelikle Rusya`nın aldığı karar kendi vatandaşını cezalandırmaktı. Başka bir ülkenin içişlerine karışmak bizim haddimiz değil ama ortada insani bir durum var, onu da söyleyelim. Çünkü Rusya vatandaşları Türkiye`ye gelmek istiyor. Türkiye`de gördüğü insani yaklaşımı Rusya`ya döndüğü zaman özlüyor."
`VİZE SERBESTLİĞİ KONUSUNDA ÇALIŞIYORUZ`
Dış politikada olumlu gelişmelere de imza attıklarını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, "AB sürecimiz tekrar canlanmaya, tekrar müzakereler yapılmaya başlandı. Yol haritamız var. Vize serbestliği konusunda çalışıyoruz. Gümrük birliği anlaşmasını güncelliyoruz ve Suudi Arabistan ile olan ilişkilerimizi stratejik düzeye çıkardık. Bu aslında 20 civarında ülke ile ilişkilerimizi bir üst kademeye çıkardığımız bir mekanizma. Suudi Arabistan gibi bir ülkeyle ilişkilerimizi bu noktaya getirmek çok anlamlıdır. Aynı şekille Katar`la ilk toplantıyı yaptık. Bu sene de çok önemli etkinliklere ev sahipliği yapıyoruz" diye konuştu.
Engin ANAKALANYA (Antalya), (DHA)

DHA