Bakan Faruk Çelik’ten, Melih Gökçek’e çağrı: Ekmek fiyatını indir

Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Melih Gökçek'e 'ekmeğin fiyatını düşür' çağrısı yaptı.

Bakan Faruk Çelik’ten, Melih Gökçek’e çağrı: Ekmek fiyatını indir

Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ekmek ve et fiyatlarına son dönemde yapılan zamları değerlendirirken, “Nihai satış fiyatı 61 kuruş olması gereken bir ekmeğin bugün 1, 1.25 TL`den satılması kabul edilir değildir” dedi. Çelik, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek`e de, “Ankara Büyükşehir Belediyesi 250 gram halk ekmeğinin 75 kuruşa satıyor. Melih Bey'e sesleniyorum. Biraz fazla kar ediyorsun, biraz indir” diyerek mesaj gönderdi.

Foto: DHA -Faruk Çelik, Melih Gökçek’e ‘ekmek’ çağrısı yaptı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Bursa`da, Çelik Palas Otel'de düzenlenen `Marmara Bölgesi Ortak Akıl Toplantısı`na katıldı. Milletvekilleri, mülki idare amirleri, bölge ve şube müdürleri, üniversite ve sektör temsilcileri ile çiftçilerin hazır bulunduğu toplantıda konuşan Bakan Çelik, son dönemde ekmek ve et fiyatlarındaki artışlara değindi. Ekmekteki fiyat artışlarını eleştiren Çelik, şöyle dedi:
“Son 20 gün, 1 ay içinde ekmek fiyatları yüzde 33 zamlandı. Şimdi bu fiyat artışını haklı gösterecek bir veri olmadığını açıkça ifade etmek istiyorum. Buradan bütün üreticilere, ekmek üreten bütün fırıncılara, sivil toplum örgütlerine sesleniyorum; Çıkın söyleyin. Buğday fiyatında geçen yıl ile bu yıl arasında nasıl bir artış oldu ki ekmeğe, halkın temel zaruri ihtiyacına yüzde 33 artış yaptınız? Bir veri var mı elinizde? Asgari ücret diyorsunuz, asgari ücretin ekmeğe yansıması yüzde 6'dır. Ekmek maliyeti içinde, ekmeğin gram gram maliyetini çıkartın 48 kuruş ekmeğin maliyeti var. Ekmeğin maliyeti 48 kuruş, fırınımızda 10 bin ekmek üretiyorsanız maliyeti 48 kuruş, 5 bin ekmek üretiyorsanız 54 kuruş maliyeti var. İçersinde karı da var. Tek tek kalem kalem yazmışız. Bursa Büyükşehir 62 kuruşa 250 gram ekmek satıyor. 400 gram piyasada ama 250 gramı 62 kuruş. Bizdeki doğalgaz elektrik maliyetlerine baktığınız zaman 60-65 kuruş nihai bütün karları da ilave ettikten sonra bir maliyet oluyor. Yine kar ederek Bursa Büyükşehir Belediyesi kar ederek satıyor.”

“MELİH BEYE SESLENİYORUM; EKMEK FİYATINI İNDİR”

Bakan Çelik, konuşmasında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından üretilen 250 gram halk ekmeğinin 75 kuruşa satıldığını hatırlattıktan sonra şöyle dedi:

“Buradan Melih Bey'e sesleniyorum. Biraz fazla kar ediyorsun. `Biraz indir` diyorum. Evet, indirin. Vatandaşın zaruri ihtiyacı ekmek. Madem Bursa Büyükşehir Belediyesi 250 gram ekmeği 62 kuruşa satıyor, siz niye 75 kuruşa satıyorsunuz? Maliyet belli olduğuna göre daha da indirebilirsiniz bunu. Peki bunu 1 liraya, 1 lira 25 kuruşa satanlar hangi gerekçe ile bunu yapıyor? Çıkıp izah etmeleri gerekiyor. Konu ekmekteki maliyet, üretim girdileri değil. Ekmekteki konu işletmecilik hatalarından kaynaklanan bir bedeli tüketiciye ödetmeye kimsenin hakkı yok. Sen 5 bin, 1000, 2 bin ekmek üreteceksin, gerekli fizibilite çalışmalarını yapmayacaksın veya kayıt dışı çalışacaksın yani şimdi siz bu işletmecilik yanlışınızı maliyetlere ilave ederseniz bu çok büyük bir haksızlıktır. Buna bizim müsamaha göstermemiz söz konusu değil. Evet fiyatların serbest piyasada oluşması gerekiyor. Ama ortada maliyetler varsa, olağanüstü bir durum söz konusu değilse, bu fiyatları yüzde 33 üzerinde artıracak bir cesaret nasıl mümkün oluyor. Buradan ilgili unsurlara sesleniyorum. Kararlarınızı gözden geçiriniz. Ya da maliyetlerinizi çıkartın getirin önümüze koyun. Aksi takdirde ben buradan ilan ediyorum. Nihai olarak, bayici, fırıncının karı da hammaddesi de bütün karları içinde zirve maliyeti ve nihai satış fiyatı 61 kuruş olması gereken bir ekmeğin bugün 1 liraya, 1 lira 25 kuruşa satılması kabul edilir değildir.”

“SPEKÜLATÖRLERE DERSİNİ VERMEMİZ GEREKİYOR

Et fiyatlarının artırılmasını da eleştiren Bakan Faruk Çelik, hiç gereği yokken piyasada et sorunu ve sıkıntısı da çekilmeden bu fiyatların artırılması halinde geniş kitleyi, tüketiciyi korumak zorunda olduklarını anlattı. Çelik, şöyle devam etti:
“Et ithalatı üreticiyi baltalamak için değil, bu spekülatörlere ders vermek için elimizde tuttuğumuz bir şeydir. Üreticilerimize buradan sesleniyorum; ahırlarınızı doldurunuz, hiç çekinmeyiniz. Biz sizden, üreticilerden yanayız. Belki birileri zamanlı zamansız şekilde hayvan kesimini artırmak, belki yaza doğru daha büyük sıkıntılar oluşturmanın hesabını yapabilir. Bu oyuna gelmeyin: Biz, nasıl destek vereceğimizi de biliyoruz ve üreticilerimizde yanayız. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Her zaman da kapımız açık. Ama bu spekülatörleri bakanlık ve üreticiler olarak birlikte aradan çıkarmamız gerekiyor. Birlikte bunların dersini vermemiz gerekiyor. Biz bunların oyuncağı olamayız. 78 milyon bunların oyuncağı olamaz. 78 milyonun sofrası ile gıdası ile bunları oynatmayız. Onunu için elimizde her zaman bunlara karşı ithal imkanı hazır olacak. Yeni yeni kararlara ihtiyaç olmadan anlık olarak piyasaya müdahale edecek imkanları elimizde tutacağız. Ama kesinlikle üreticimizi sıkıntıya sokacak ve bunları maliyetlerini aşağıya çeken, onların zarara uğramasına sebep olacak bir atmosferin de oluşmasına engel olacağız.”

“ET İTHALATINA HEVESLİ DEĞİLİZ”

Çelik, son dönemde hükümetin et ithal etme hevesinde olduğuna dair oluşturulmak istenen algının doğru olmadığını, üreticilerin bu konuda rahat olmasını istediklerini vurguladı. Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, şunları ekledi:

“Spekülatörlere karşı bu kadar geniş tüketici kitlemizi korumak bizim görevimiz. Tabii ki hayvan sayısını artıracağız, ırk ıslahlarını yapacağız ve hayvancılıkta ulaşmamız gereken hedefleri yakalamış olacağız. Enflasyonla ilgili bir diğer sıkıntı; tarla ile raf fiyatı arasındaki uçurum. Bu bizim gıda komitesi ve bakanlık olarak bizim önümüzde olan bir konu. Çok ciddi farklılıklar var. Tarlada eli nasırlı, güneşin altında kavrulan çiftçinin gönderdiği ürün ile pazarda satılan ürün arasındaki uçurum mutlak surette bir çözüm yoluna kavuşmalıdır. Bu haksız kazanç mutlaka önlenmelidir. Üreticinin bizzat ürünü ortaya çıkartarak elde edemediği, hayal dahi edemediği bir fiyatı 10 kat fazla fiyatına satıp hem tüketiciye hem de enflasyonun yükselmesine bu şekilde etki eden tüm unsurların ortadan kalmasıyla ilgili önümüzdeki dönem mücadele edeceğimizi bilmenizi istiyorum.”

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...