Sözcü Plus Giriş

Bakan Işık: HDP, söylemde demokrasiden yana, eylemde terörden yana

Bakan Işık: HDP, söylemde demokrasiden yana, eylemde terörden yana

Güncellenme: 12:56, 24/02/2016
Bakan Işık: HDP, söylemde demokrasiden yana, eylemde terörden yana

Metin Faruk TAMER GAZİANTEP,(DHA)- BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ankara’daki patlamaya neden teröristin taziyesine giden HDP’lilere tepki gösterdi. HDP’nin terör konusunda bir karar vermesi gerektiğini belirten Bakan Işık, “HDP, söylemde demokrasiden yana, eylemde terörden yana” dedi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cahit Nakıboğlu’ndan bilgi alan Bakan Fikri Işık, kentte ciddi yatırımların olduğunu kaydetti. Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fikri Işık, Ankara’da askeri aracın geçişi sırasında bombalı saldırı gerçekleştiren teröristin taziyesine giden HDP’lileri eleştirdi. Teröristin cenazesine gidenlerin terörü desteklediğini açıkça gösterdiğini belirten Işık, şunları kaydetti:
“HDP’nin bir karar vermesi lazım. Dünyanın hiçbir demokratik ülkesi şiddeti ve terörü, ölmeyi, cesaretlendirmeyi, desteklemeyi, yardım ve yataklık etmeyi kabul etmez, affetmez. HDP ya demokrasiden yana olacak ya da terörden yana olacak. HDP söylemde demokrasiden yana eylemde terörden yana. Artık HDP’nin net bir karar vermesi lazım ve duruşunu netleştirmesi lazım. Siz 29 tane masum insanı canına kasteden bir teröristin taziyesine gitmekle terörü desteklediğinizi açıkça gösteriyorsunuz ve bunun gibi sayısız örnekler var. Bu artık milletin sabrını taşırıyor. Bu noktada HDP’nin bir karara varması gerekiyor. Bakın bu topraklar, bizim bin yıldan daha fazla kardeşçe yaşadığımız topraklardır. Bu topraklara kim fitne tohumu ekmeye çalışırsa, kim bu topraklara ayrılık tohumu ekmeye çalışırsa, en büyük tokadı önce milletimizden yer, daha sonra da ülkemizin birliğini ve bütünlüğünü savunan her kurumumuzdan yer. Bu noktada HDP’nin bir karar vermesi gerekiyor. Artık bu aşamada HDP’nin gideceği bir yer kalmadı. Ya tavrını demokrasiden yana koyacak ve terör örgütüne ‘dur’ diyecek, ‘sen ne yapıyorsun’ diyecek. Bu kazılan çukurlar bu ülkenin beraberliğini, birliğine ve demokrasiye karşı kazılmış çukurlardır. Bu tehdit demokrasiyedir. ‘Ben halktan oy aldım, aldığım oyun hakkını vermek için demokrasiden yana olmak zorundayım’ diyecek ya da ‘ben teröre teslim oldum, bizi Kandil rehin aldı, bizim yapacak başka işimiz yok’ dersiniz ve bırakırsınız. Buna göre de demokratik hukuk devleti içerisinde ne yapılması gereken varsa yapılır.”
BÖLGE TERÖRLE DEĞİL, ÜRETİMLE ANILMALI
Gaziantep’in üretim konusunda ciddi bir payı olduğunu, ancak bazı doğu illerinde terör olaylarının yaşanmasından dolayı bölgenin terörle anıldığını söyleyen Işık, “Bugün Adıyaman programından önce Gaziantep Organize Sanayi Bölgesine bir ziyaret gerçekleştirdik. Son gelişmeleri gerek Sanayi Odası başkanlarımızla gerekse OSB başkanımızla bir değerlendirme yaptık. Biliyorsunuz Gaziantep sadece bölgenin değil Türkiye’nin en önemli üretim merkezlerinden biri ve bölgemiz ile ülkemize sanayide örnek gösterdiğimiz şehirlerden. Şu anda Gaziantep’te büyük bir üretim var. Bölgede çok fazla yatırım var ve yatırım iştahı var. Biz de önümüzdeki süreçte bu yatırım iştahına cevap verecek çalışmaları hep birlikte nasıl gerçekleştiririz ile ilgili bir değerlendirme yaptık. Gaziantep kabına sığmıyor. Gaziantep ile birlikte Adıyaman’da büyük bir gelişme var, Şanlıurfa’da büyük bir gelişme var, Kahramanmaraş’ta büyük bir gelişme var. Biz arzu ediyoruz ki; bu gelişmeden Diyarbakır’da, Mardin’de diğer illerimiz de nasibini alsın. Bölge ekonomisiyle, dinamizmiyle, ihracatıyla, turizmiyle, doğal güzellikleriyle gündeme gelsin. Terörle, hendeklerle, çukurlarla değil üretimiyle, istihdamıyla, ihracatıyla gündeme gelsin istiyoruz. Bu noktada Gaziantep çok örnek bir ilimiz. Biz de Gaziantep’i desteklemeye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.
DHA