Bakan Kılıç: HDP'li vekillerin tutumunu ilginç buldum

Bakan Kılıç: HDP'li vekillerin tutumunu ilginç buldum

Bakan Kılıç: HDP'li vekillerin tutumunu ilginç buldum

GENÇLİK ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, dokunulmazlıkların kaldırılması kararının ardından HDP milletvekillerinin tutumunu çok ilginç bulduğunu belirterek, "Seçim dönemi 'dokunulmazlıklarımızı kaldırın' dediler. Şimdi de Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaparak, o dokunulmazlıkların kaldırılmaması için başvuru yapıyorlar. Bunlar da onurlu bir duruş olmadığından dolayı bunları yaşıyoruz" dedi.
Ziyaretlerde bulunmak için Samsun'a gelen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Çarşamba İlçe Başkanlığı'nın Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlediği 64'ncü İlçe Danışma Toplantısı’na katıldı. Konuşmasında HDP'yi eleştiren Bakan Akif Çağatay Kılıç, AK Parti olarak duruşlarının belli olduğunu anlatırken şöyle dedi:
"Siz ne yapıyorsunuz?' önce onu söyleyin. Onlar, başka yerlere dikkat çekmeye çalışıyorlar. Bildiğiniz gibi dokunulmazlıkların kaldırılması karar verildi. Karar sonrası HDP’li vekillerin tutumunu çok ilginç buldum. Seçim dönemi 'dokunulmazlıklarımızı kaldırın' dediler. Şimdi de Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaparak, o dokunulmazlıkların kaldırılmaması için başvuru yapıyorlar. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu derler ya, bunlar da onurlu bir duruş olmadığından dolayı bunları yaşıyoruz." CHP'Yİ ELEŞTİRDİ
CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup konuşması esnasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hareket içerikli sloganlar atılmasına tepki gösteren Bakan Kılıç, "Cumhuriyet Halk Partisi’nin, Türkiye’nin ana muhalefet partisinin grup toplantısı salonunda, Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı’na hakaret içeren slogan atıldı. Siz gidiyorsunuz mecliste Ana muhalefet partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanımıza ve yol arkadaşlarına ağıza alınmayacak hakaretler ediyorsunuz? Siz önce edebinizi, adabınızı takının. Edepli olun. Ne bu teşkilat, ne AK Parti’ye gönül verenler ne de oy verenler size o sözlerinizin cevabını verecektir" diye konuştu.
FRANSA'DA YAŞANAN OLAYLAR
Fransa'daki olaylardan sonra polisin müdahalesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, şöyle konuştu:
"Fransa Polisi bir takım gösteri yapan göstericilere müdahalede bulundu. Gösterinin amacını bilmiyorum ama demokratik bir gösteri olduğu söylendi. Silah yoktu, çukur kazanlar yoktu. Ama Fransa polisinin müdahalesi çok orantısız geldi. Orantısız bir güç kullandılar. Bu noktada Fransa polisinin göstermiş olduğu orantısız güç kullanımından biz rahatsızız. Bunu yapmamaları gerekir. Orada gösteri yapan, demokratik bir şekilde fikrini ortaya koymaya çalışan farklı fikirlerde olan göstericiler var. Onlara böyle bir müdahalede bulunmak, gaz kapsülleri atmak, üstlerine yürümek, yerlerde sürüklemek çok tehlikeli bir şey. Avrupa Birliği kuralları ve kanunlarına göre bu suçtur. Kamu düzeni noktasında herhalde bir yaklaşımları var. Tabi ki her ülkenin kendi kamu düzenini sağlama hakkı var. Fransa’nın olduğu gibi Türkiye’nin de var. Biz de kendi kamu düzenimizi sağlıyoruz." 
Konuşmanın ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...